40 Watt C15 Incandescent - Spun White - 4000 Average rated hours - 316 Lumens - Medium base - 120 Volt - Carded
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S2714 |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Candle |
| Tariff Code | 8539.22.8030 |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Non-Compliant |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop 65 | Lead |
| Amps | 0.333A |
| ANSI Base | E26 |
| Beam Spread | 360° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Warm White |
| Dimmable | Yes |
| Avg Rated Hours | 4000 |
| Base | Medium |
| Lamp Filament | C-7A |
| Shape | C15 |
| Brightness (Lumens) | 247 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 40 |
| Color Temperature (Kelvin) | 2700K |
| Finish | Satin Spun White |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Spun White |
| Three-Way | No |
| MOD | 1.88" |
| MOL | 4.5" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0332 |
| Pack Type | Carded |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045923027141 |
| Inner Quantity | 12 |
| Inner Length | 4.63" |
| Inner Width | 10.75" |
| Inner Height | 12" |
| Inner Weight | 1.2 |
| Inner Cubic Ft. | 0.3456 |
| Case UPC | 10045923027144 |
| Case Quantity | 120 |
| Case Length | 12.75" |
| Case Width | 22.13" |
| Case Height | 24.63" |
| Case Weight | 14.53 |
| Case Cubic Ft. | 4.0217 |
| Catalog Description | 40 Watt C15 Incandescent - Spun White - 4000 Average rated hours - 316 Lumens - Medium base - 120 Volt - Carded |
| Description | 40W C-15 SATCO-ESCENT MED. |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101612 |
| CA T20 Alt Sub | S22703 |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| MA Terse | Non-Compliant |
| MA Alt Sub | S23413 |
| NV Terse | Non-Compliant |
| NV Alt Sub | S23413 |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Non-Compliant |
| WA Alt Sub | S23413 |
| Image File Name | S2714.jpg |
| SDS class | Incandescent_Lamp |
| Technology | Incandescent |
| Each Length In. | 1.93 |
| Each Width In. | 4.25 |
| Each Height In. | 7 |
| Each Weight Lb. | 0.12 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 40W C15 Incandescent Spun White 4000H 316Lm Med Base |