Some things never go out of style – Upgrade traditional surface mount fixtures with SATCO NUVO's Retrofit Surface Mount Module. Enjoy the energy and maintenance savings while enhancing lighting with a crisp 90 CRI LED module. Choose from five color temperatures for the desired warm to cool illumination, and connect to a wall dimmer for additional customization and control.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S29781 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S29781_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S29781_Dimensional_Diagram.pdf |
| Lighting Type | Components |
| Tariff Code | 8504.40.9510 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 21 |
| Material | Aluminum |
| Finish | Clear |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Diameter | 7.9" |
| Dimensions | H: 1.28" x DIA: 7.90" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0721 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 20 |
| Case Length | 16.93" |
| Case Width | 16.93" |
| Case Height | 10.63" |
| Case Weight | 16.71 |
| Case Cubic Ft. | 1.7632 |
| Catalog Description | 21 Watt LED Light Engine - 27K/30K/35K/40K/50K CCT Selectable - Clear - 120 Volt |
| Description | 21W 5CCT CIRCULAR LED RETROFIT |
| UNSPSC | 39111812 |
| Image File Name | S29781.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Length In. | 8.07 |
| Each Width In. | 1.57 |
| Each Height In. | 9.84 |
| Each Weight Lb. | 0.66 |
| Replaces | S9781 |
| Replaces | S9782 |
| Replaces | S9783 |
| Replaces | S9784 |
| Dimmers | MA-PRO |
| Dimmers | RRD-PRO |
| Dimmers | HQRD-PRO |
| Dimmers | HQRA-PRO |
| Dimmers | ST-PRO-N |
| Dimmers | RRST-PRO-N |
| Dimmers | HRST-PRO-N |
| Dimmers | MACL-153M |
| Dimmers | STCL-153M |
| Dimmers | MACL-LFQ |
| Dimmers | MSCL-OP153M |
| Dimmers | DVCL-153P |
| Dimmers | RCL-153PNL |
| Dimmers | AYCL-153P |
| Dimmers | SCL-153P |
| Dimmers | CTCL-153P |
| Dimmers | LECL-153P |
| Dimmers | TTCL-100H |
| Dimmers | DVCL-253P |
| Dimmers | AYCL-253P |
| Dimmers | NTCL-250 |
| Dimmers | TGCL-153PH |
| Dimmers | PD-6WCL |
| Dimmers | PD-10NXD |
| Dimmers | DVRF-6L |
| Dimmers | RRD-10D |
| Dimmers | RRD-6ND |
| Dimmers | RRD-H6BRL |
| Dimmers | HQRD-6ND |
| Dimmers | HQRD-10D |
| Dimmers | HQRD-10NBD |
| Dimmers | HQRD-HN6BRL |
| Dimmers | HQRD-6CL |
| Dimmers | RRD-6CL |
| Dimmers | RNL06-10Z |
| Dimmers | TAL06P-C2 |
| Dimmers | DDMX1 |
| Dimmers | 86/103 |
| Dimmers | S11268 |
| Dimmers | 6672 |
| Dimmers | 6674 |
| Dimmers | IPL06 |
| Dimmers | TSL06 |
| Dimmers | DSM10 |
| Dimmers | TSM10 |
| Dimmers | 66DF-10W |
| Dimmers | DSL06 |
| Dimmers | DDL06 |
| Dimmers | SLV-600P |
| Dimmers | DW6HD |
| Dimmers | DH6HD |
| Dimmers | DG6HD |
| Dimmers | DZ6HD |
| Dimmers | DL6HD |
| Dimmers | VSUL06D |
| Dimmers | RHCL450PTC |
| Dimmers | RH703PTUTC |
| Dimmers | WWRL50WH |
| Dimmers | REL06-WW |
| Dimmers | WSX-PDT-WH |
| Dimmers | RF9640-ND |
| Dimmers | SAL06P |
| Dimmers | ADTP703TU |
| Dimmers | DAL06P-C2 |
| Dimmers | S11270 |
| Dimmers | 80/2699 |
| Dimmers | 80/2700 |
| Dimmers | 80/2701 |
| Dimmers | 80/2702 |
| Dimmers | 80/2703 |
| Dimmers | 80/2704 |
| Dimmers | PD-3PCL |
| Dimmers | MRF2-3LD |
| Dimmers | MRF2-3PD |
| Dimmers | RRD-3LD |
| Dimmers | RRD-3PD |
| Dimmers | HQR-3LD |
| Dimmers | HQR-3PD |
| Dimmers | PHPM-WBX-120 |
| Dimmers | MA-PRO;RRD-PRO;HQRD-PRO;HQRA-PRO;ST-PRO-N;RRST-PRO-N;HRST-PRO-N;MACL-153M;STCL-153M;MACL-LFQ;MSCL-OP153M;DVCL-153P;RCL-153PNL;AYCL-153P;SCL-153P;CTCL-153P;LECL-153P;TTCL-100H;DVCL-253P;AYCL-253P;NTCL-250;TGCL-153PH;PD-6WCL;PD-10NXD;DVRF-6L;RRD-10D;R |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| Voltage Text | AC Only |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 21W LED Light Engine CCT Selectable Clear |