SATCO NUVO's LED Hi-Pro A21 Lamps offer ColorQuick convenience ideal for commercial projects. Choose from 2700K/4000K/5000K color temperatures at installation to achieve the desired atmosphere for the environment. Designed to work in 120V to 277V fixtures, these lamps are compatible with ballast bypass fixtures and are dimmable when used in 120V applications. With enclosed decorative and functional fixtures in mind, these lamps were engineered with fins to promote heat dissipation, even in high operating temperatures.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S28735 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S28735_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S28735_Dimensional_Diagram.pdf |
| Collection | Hi-Pro |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Type A |
| Tariff Code | 8539.52.0010 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Housing Color | White |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor/Outdoor |
| Amps | 0.150A |
| ANSI Base | E26 |
| Ballast Bypass Direct | Ballast Bypass |
| Beam Spread | 280° |
| CCT Selectable | Yes |
| Color of Light | Warm White to Natural Light |
| Color Rendering Index (CRI) | 90+ |
| Dimmable | Yes |
| Dimming Technology | 120V |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| Incandescent Equiv | 125W |
| Base | Medium |
| Lamp Filament | LED |
| Shape | A21 |
| Lamp Ballast Type | Type B |
| Brightness (Lumens) | 1920/2025/1950 |
| Voltage | 120-277 |
| Wattage | 15 |
| Color Temperature (Kelvin) | 2700K/4000K/5000K |
| Material | Die-Cast Aluminum / PC |
| Finish | White |
| Lens Finish | Frosted |
| Lens Material | Polycarbonate (PC) |
| Operating Frequency | 50/60Hz |
| Operating Temp | -25C (-13F) to +45C (+113F) |
| Power Factor | >0.9 |
| Three-Way | No |
| MOD | 2.46" |
| MOL | 5.08" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0246 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045900000000 |
| Inner Quantity | 12 |
| Inner Length | 11.81" |
| Inner Width | 8.86" |
| Inner Height | 6.3" |
| Inner Weight | 7.69 |
| Inner Cubic Ft. | 0.3815 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 24 |
| Case Length | 12.6" |
| Case Width | 9.65" |
| Case Height | 14.17" |
| Case Weight | 15.4 |
| Case Cubic Ft. | 0.9971 |
| Catalog Description | 15 Watt LED A21 - High Lumen Output - 27K/40K/50K CCT Selectable - Medium Base - White Finish - 120V-277V |
| Description | 15WA21/LED/3CCT/120-277V |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101628 |
| Ballasting Requirements | Ballast Bypass |
| Ballasting Requirements | Direct wire 120-277V line voltage |
| Ballasting Requirements | No ballast or external driver required |
| Dimmable Function | 120V only |
| Image File Name | S28735.jpg |
| Minimum Compartment Size | Length: 6 in. Width: 6 in. Height: 8.5 in. |
| NSF Approved | No |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 2.76 |
| Each Width In. | 2.76 |
| Each Height In. | 5.59 |
| Each Weight Lb. | 0.64 |
| Dimmers | MA-PRO |
| Dimmers | RRD-PRO |
| Dimmers | HQRD-PRO |
| Dimmers | HQRA-PRO |
| Dimmers | ST-PRO-N |
| Dimmers | RRST-PRO-N |
| Dimmers | HRST-PRO-N |
| Dimmers | PD-5NE |
| Dimmers | CTRP-253P |
| Dimmers | DVRP-253P |
| Dimmers | NTRP-250 |
| Dimmers | SELV-300P |
| Dimmers | IPE04-1L |
| Dimmers | 66ELV |
| Dimmers | DSE06-10Z |
| Dimmers | VPE06-1LZ |
| Dimmers | MACL-153M |
| Dimmers | STCL-153M |
| Dimmers | MACL-LFQ |
| Dimmers | MSCL-OP153M |
| Dimmers | DVCL-153P |
| Dimmers | RCL-153PNL |
| Dimmers | AYCL-153P |
| Dimmers | SCL-153P |
| Dimmers | CTCL-153P |
| Dimmers | LECL-153P |
| Dimmers | TTCL-100H |
| Dimmers | DVCL-253P |
| Dimmers | AYCL-253P |
| Dimmers | NTCL-250 |
| Dimmers | TGCL-153PH |
| Dimmers | PD-6WCL |
| Dimmers | PD-10NXD |
| Dimmers | RRD-6ND |
| Dimmers | RRD-H6BRL |
| Dimmers | HQRD-6ND |
| Dimmers | HQRD-10D |
| Dimmers | HQRD-10NBD |
| Dimmers | HQRD-HN6BRL |
| Dimmers | HQRD-6CL |
| Dimmers | RRD-6CL |
| Dimmers | RNL06-10Z |
| Dimmers | TAL06P-C2 |
| Dimmers | DDMX1 |
| Dimmers | 86/103 |
| Dimmers | S11268 |
| Dimmers | 6672 |
| Dimmers | RRD-10D |
| Dimmers | 6674 |
| Dimmers | IPL06 |
| Dimmers | TSL06 |
| Dimmers | DSM10 |
| Dimmers | TSM10 |
| Dimmers | 66DF-10W |
| Dimmers | DSL06 |
| Dimmers | DDL06 |
| Dimmers | MAELV-600 |
| Dimmers | SLV-600P |
| Dimmers | DW6HD |
| Dimmers | DH6HD |
| Dimmers | DG6HD |
| Dimmers | DL6HD |
| Dimmers | DZ6HD |
| Dimmers | DUL06P-C2 |
| Dimmers | VSUL06D |
| Dimmers | RH703PTUTC |
| Dimmers | WWRL50WH |
| Dimmers | REL06-WW |
| Dimmers | WSX-PDT-WH |
| Dimmers | RF9640-ND |
| Dimmers | SAL06P |
| Dimmers | ADTP703TU |
| Dimmers | SUF7 |
| Dimmers | NXFRD-UNV |
| Dimmers | S11270 |
| Dimmers | PD-3PCL |
| Dimmers | MRF2-3LD |
| Dimmers | MRF2-3PD |
| Dimmers | RRD-3LD |
| Dimmers | RRD-3PD |
| Dimmers | HQR-3LD |
| Dimmers | HQR-3PD |
| Dimmers | PHPM-WBX-120 |
| Dimmers | MA-PRO;RRD-PRO;HQRD-PRO;HQRA-PRO;ST-PRO-N;RRST-PRO-N;HRST-PRO-N;PD-5NE;CTRP-253P;DVRP-253P;NTRP-250;SELV-300P;IPE04-1L;66ELV;DSE06-10Z;VPE06-1LZ;MACL-153M;STCL-153M;MACL-LFQ;MSCL-OP153M;DVCL-153P;RCL-153PNL;AYCL-153P;SCL-153P;CTCL-153P;LECL-153P;TTC |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 15W LED A21 High Lumens Output 27K/40K/50K CCT Selectable Medium |