Satco's 13-watt BR40 frosted white LED lensed lamp offers cool white light and a 103 degree beam spread. This energy efficient lamp is ideal for indoor residential and commercial lighting, down lighting, and display lighting. This dimmable, long-lasting lamp delivers 25,000 hours of illumination.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S28493 |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Reflector |
| Tariff Code | 8539.52.0030 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | California T24 Listed |
| Housing Color | Gray |
| CBCP | 390 |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Amps | 0.108A |
| ANSI Base | E26 |
| Beam Spread | 103° |
| Burning Position | Universal |
| Candle Power | 390 |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Cool White |
| Color Rendering Index (CRI) | 90+ |
| Dimmable | Yes |
| Avg Rated Hours | 25000 |
| Incandescent Equiv | 85W |
| Base | Medium |
| Lamp Filament | LED |
| Shape | BR40 |
| Brightness (Lumens) | 1075 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 13 |
| Color Temperature (Kelvin) | 4000K |
| Material | Plastic |
| Finish | Frost |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Frost |
| Operating Temp | -25C (-13F) to +45C (+113F) |
| Power Factor | 0.97 |
| Three-Way | No |
| MOD | 5" |
| MOL | 6.457" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.1033 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045900000000 |
| Inner Quantity | 6 |
| Inner Length | 15.87" |
| Inner Width | 10.63" |
| Inner Height | 7.2" |
| Inner Weight | 3.86 |
| Inner Cubic Ft. | 0.7029 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 12 |
| Case Length | 22.13" |
| Case Width | 16.54" |
| Case Height | 8.27" |
| Case Weight | 8.71 |
| Case Cubic Ft. | 1.7518 |
| Catalog Description | 13 Watt - BR40 LED - 4000K - Medium base - 120 Volt |
| Description | 13BR40/LED/940/120V |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101628 |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Enclosure Rating | Open Rated Lamp |
| Image File Name | S28493.jpg |
| Rated For Enclosed Fixture | No |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 5.12 |
| Each Width In. | 5.12 |
| Each Height In. | 6.81 |
| Each Weight Lb. | 0.56 |
| Replaces | S8493 |
| Dimmers | 6672 |
| Dimmers | ADTP703TU |
| Dimmers | AYCL-153P |
| Dimmers | CTRP-253P |
| Dimmers | DVCL-153P |
| Dimmers | DVLV-600P |
| Dimmers | DVRP-253P |
| Dimmers | LECL-153PH |
| Dimmers | MA-PRO |
| Dimmers | MACL-153M |
| Dimmers | MSCL-OP153M |
| Dimmers | NTCL-250 |
| Dimmers | NTRP-250 |
| Dimmers | PD-6WCL |
| Dimmers | RRD-6CL |
| Dimmers | RRD-PRO |
| Dimmers | SAL06P |
| Dimmers | SLV-600P |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 13W BR40 LED 4000K Medium 120V |