Satco's 13-watt LED BR40 lensed lamp offers warm white light and a 103 degree beam spread. This LED reflector is an energy efficient lighting solution for residential and commercial applications. Dimmable and long lasting, this frost finished bulb delivers 25,000 hours of exceptional illumination.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S28580 |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Reflector |
| Tariff Code | 8539.52.0030 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | California T24 Listed |
| Housing Color | Gray |
| CBCP | 390 |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Amps | 0.108A |
| ANSI Base | E26 |
| Beam Spread | 103° |
| Burning Position | Universal |
| Candle Power | 390 |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 90+ |
| Dimmable | Yes |
| Avg Rated Hours | 25000 |
| Incandescent Equiv | 85W |
| Base | Medium |
| Lamp Filament | LED |
| Shape | BR40 |
| Brightness (Lumens) | 1075 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 13 |
| Color Temperature (Kelvin) | 3000K |
| Material | Plastic |
| Finish | Frost |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Frost |
| Operating Temp | -25C (-13F) to +45C (+113F) |
| Power Factor | 0.97 |
| Three-Way | No |
| MOD | 5" |
| MOL | 6.457" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.1033 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045900000000 |
| Inner Quantity | 6 |
| Inner Length | 15.87" |
| Inner Width | 10.63" |
| Inner Height | 7.2" |
| Inner Weight | 3.86 |
| Inner Cubic Ft. | 0.7029 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 12 |
| Case Length | 22.13" |
| Case Width | 16.54" |
| Case Height | 8.27" |
| Case Weight | 8.71 |
| Case Cubic Ft. | 1.7518 |
| Catalog Description | 13 Watt - BR40 LED - 3000K - Medium base - 120 Volt |
| Description | 13BR40/LED/930/120V |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101628 |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Enclosure Rating | Open Rated Lamp |
| Image File Name | S28580.jpg |
| Rated For Enclosed Fixture | No |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 5.12 |
| Each Width In. | 5.12 |
| Each Height In. | 6.81 |
| Each Weight Lb. | 0.56 |
| Replaces | S8580 |
| Dimmers | 6672 |
| Dimmers | ADTP703TU |
| Dimmers | AYCL-153P |
| Dimmers | CTRP-253P |
| Dimmers | DVCL-153P |
| Dimmers | DVLV-600P |
| Dimmers | DVRP-253P |
| Dimmers | LECL-153PH |
| Dimmers | MA-PRO |
| Dimmers | MACL-153M |
| Dimmers | MSCL-OP153M |
| Dimmers | NTCL-250 |
| Dimmers | NTRP-250 |
| Dimmers | PD-6WCL |
| Dimmers | RRD-6CL |
| Dimmers | RRD-PRO |
| Dimmers | SAL06P |
| Dimmers | SLV-600P |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 13W BR40 LED 3000K Medium 120V |