40 Watt F15 Incandescent - Amber - 1500 Average rated hours - Medium base - 120 Volt - 2-Card
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S2770 |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Candle |
| Tariff Code | 8539.22.8030 |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | CSAus |
| CA Prop 65 | Lead |
| Amps | 0.333A |
| ANSI Base | E26 |
| Beam Spread | 360° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Dimmable | Yes |
| Avg Rated Hours | 1500 |
| Base | Medium |
| Lamp Filament | CC-9 |
| Shape | F15 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 40 |
| Finish | Amber |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Amber |
| Three-Way | No |
| MOD | 1.88" |
| MOL | 4.5" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0421 |
| Pack Type | Carded |
| Quantity In Pack | 2 |
| Inner UPC | 20045923027707 |
| Inner Quantity | 12 |
| Inner Length | 5.88" |
| Inner Width | 10.88" |
| Inner Height | 11.25" |
| Inner Weight | 2.35 |
| Inner Cubic Ft. | 0.4165 |
| Case UPC | 10045923027700 |
| Case Quantity | 120 |
| Case Length | 11.88" |
| Case Width | 22.5" |
| Case Height | 31" |
| Case Weight | 28.53 |
| Case Cubic Ft. | 4.7953 |
| Catalog Description | 40 Watt F15 Incandescent - Amber - 1500 Average rated hours - Medium base - 120 Volt - 2-Card |
| Description | 40W F-15 AMBER 2 PER CARD |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101612 |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Image File Name | S2770.jpg |
| SDS class | Incandescent_Lamp |
| Technology | Incandescent |
| Each Length In. | 1.89 |
| Each Width In. | 5.5 |
| Each Height In. | 7 |
| Each Weight Lb. | 0.23 |
| Company | SATCO |
| Status | Discontinued |
| Product Name | 40W F15 Incandescent Amber 1500H Med Base 120V |