40 Watt T9 Incandescent - Clear - 3000 Average rated hours - 160 Lumens - Medium base - 120 Volt
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S2421 |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Tubular |
| Tariff Code | 8539.22.8040 |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop 65 | Lead |
| Amps | 0.333A |
| ANSI Base | E26 |
| Beam Spread | 360° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 100 |
| Dimmable | Yes |
| Avg Rated Hours | 3000 |
| Base | Medium |
| Lamp Filament | Hairpin |
| Shape | T9 |
| Brightness (Lumens) | 160 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 40 |
| Color Temperature (Kelvin) | 2700K |
| Finish | Clear |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Clear |
| Three-Way | No |
| MOD | 1.09" |
| MOL | 7.31" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0061 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045923024218 |
| Inner Quantity | 10 |
| Inner Length | 6.14" |
| Inner Width | 2.6" |
| Inner Height | 8.07" |
| Inner Weight | 1.6 |
| Inner Cubic Ft. | 0.0746 |
| Case UPC | 10045923024211 |
| Case Quantity | 50 |
| Case Length | 13.58" |
| Case Width | 6.69" |
| Case Height | 9.05" |
| Case Weight | 7.5 |
| Case Cubic Ft. | 0.4758 |
| Catalog Description | 40 Watt T9 Incandescent - Clear - 3000 Average rated hours - 160 Lumens - Medium base - 120 Volt |
| Description | 40T9/CL/12S/120V VINTAGE |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101612 |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Image File Name | S2421.jpg |
| SDS class | Incandescent_Lamp |
| Technology | Incandescent |
| Each Length In. | 1.18 |
| Each Width In. | 1.18 |
| Each Height In. | 7.56 |
| Each Weight Lb. | 0.12 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 40W T9 Incandescent Clear 3000H 160Lm Med Base 120V |