SATCO NUVO's Dual Position PL Lamps are the perfect blend of flexibility, functionality and innovation. Designed with versatility in mind, these lamps feature a 90 degree rotatable head that allows light to be directed as needed in both vertical and horizontal applications. They also extend lengthwise and offer a rotatable base to accommodate centering illumination in horizontal installations. To make these the ultimate pin-based solution, these lamps are available in 2-pin and 4-pin options and can be installed in ballast bypass and ballast compatible configurations. Five CCT selectable and dimmable with select ballasts, SATCO NUVO's Dual Position Lamps are the ideal choice for any environment.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S21412 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S21412_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S21412_Dimensional_Drawing.pdf |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | PL 4-Pin |
| Tariff Code | 8539.52.0091 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Housing Color | White |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Amps | 0.150-0.058A |
| ANSI Base | G24q-4 |
| Ballast Bypass Direct | Dual |
| Beam Spread | 120° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | Yes |
| Color of Light | Warm White to Natural Light |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Dimming Technology | With Compatible Dimming Ballasts |
| Fluor Equiv | 42W |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| Incandescent Equiv | 100W |
| Base | G24q-4 (4-Pin) |
| Lamp Filament | LED |
| Shape | PL |
| Lamp Ballast Type | Type A/B |
| Brightness (Lumens) | 1850 |
| Voltage | 120-277 |
| Wattage | 16 |
| Color Temperature (Kelvin) | 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K |
| Material | Aluminum / Polycarbonate (PC) |
| Finish | White |
| THD | 20% |
| Operating Frequency | 50/60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Power Factor | 0.9 |
| Surge Protection | Built-In Surge Protection - 1KV |
| Three-Way | No |
| MOD | 2.36" |
| MOL | 6.76" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0237 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045900000000 |
| Inner Quantity | 10 |
| Inner Length | 12.8" |
| Inner Width | 5.31" |
| Inner Height | 7.36" |
| Inner Weight | 5.3 |
| Inner Cubic Ft. | 0.2895 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 50 |
| Case Length | 27.36" |
| Case Width | 13.19" |
| Case Height | 8.27" |
| Case Weight | 26.3 |
| Case Cubic Ft. | 1.7271 |
| Catalog Description | 16 Watt PL 4-Pin LED - 1850 Lumens - G24q Base - CCT Selectable - White Finish - 120-277 Volts |
| Description | 16PL/LED/HV/5CCT/A+B/G24Q |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101628 |
| Ballasting Requirements | Ballast required (Type A) or Ballast Bypass (Type B) |
| Dimmable Function | Only Dimmable with Compatible Dimming Ballasts |
| Image File Name | S21412.jpg |
| Installation Notes | Suggested wattage equivalency = 42W CFL |
| NSF Approved | Yes |
| Rated For Enclosed Fixture | No |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 2.44 |
| Each Width In. | 2.44 |
| Each Height In. | 6.89 |
| Each Weight Lb. | 0.53 |
| Replaces | S21402 |
| Replaces | S21403 |
| Replaces | S21405 |
| Replaces | S21400 |
| Replaces | S21401 |
| Replaces | S21404 |
| Replaces | S21406 |
| Replaces | S21407 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 16W PL 4-Pin LED 1850 Lumens G24q Base CCT Selectable |