9 Watt LED PL 4-Pin - 5000K - 1100 Lumens - G24q base - 50000 Average rated hours - 120 Deg. Beam Angle - Type A - Ballast dependent
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S29861 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S29861_Instructions.pdf |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | PL |
| Tariff Code | 8539.52.0091 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Housing Color | White |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | DLC, cULus |
| Location Rating | Damp |
| ANSI Base | G24q |
| Ballast Bypass Direct | Direct |
| Beam Spread | 120° |
| Burning Position | Base Up or Down |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Natural Light |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Dimmable | Yes |
| Dimming Technology | With Compatible Dimming Ballasts |
| Fluor Equiv | 18W/26W/32W/42W |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| Incandescent Equiv | 40W |
| Base | G24q (4-Pin) |
| Lamp Filament | LED |
| Shape | PL |
| Lamp Ballast Type | Type A |
| Brightness (Lumens) | 1100 |
| Wattage | 9 |
| Color Temperature (Kelvin) | 5000K |
| Finish | Frost |
| THD | 20% |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Frost |
| Operating Frequency | 50/60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Power Factor | 0.9 |
| Three-Way | No |
| MOD | 1.91" |
| MOL | 4.69" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0111 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045923298619 |
| Inner Quantity | 10 |
| Inner Length | 4.17" |
| Inner Width | 5.12" |
| Inner Height | 10" |
| Inner Weight | 2.7 |
| Inner Cubic Ft. | 0.1236 |
| Case UPC | 10045923298612 |
| Case Quantity | 50 |
| Case Length | 10.6" |
| Case Width | 10.6" |
| Case Height | 11" |
| Case Weight | 15.3 |
| Case Cubic Ft. | 0.7153 |
| Catalog Description | 9 Watt LED PL 4-Pin - 5000K - 1100 Lumens - G24q base - 50000 Average rated hours - 120 Deg. Beam Angle - Type A - Ballast dependent |
| Description | 9WPLV/LED/850/DR/4P |
| DLC Approved | Yes |
| UNSPSC | 39101628 |
| Ballasting Requirements | Ballast required, check compatibility |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Dimmable Function | Only Dimmable with Compatible Dimming Ballasts |
| DLC Classification | Standard |
| DLC ID | PLOEEYBT3BN0 |
| DLC Primary Use | Replacement Lamps (Plug and Play) (UL Type A) |
| Enclosure Rating | Enclosed Rated Lamp |
| Image File Name | S29861.jpg |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Working Voltage | Ballast dependent |
| Each Length In. | 2 |
| Each Width In. | 2 |
| Each Height In. | 4.8 |
| Each Weight Lb. | 0.29 |
| Replaces | S9303 |
| Replaces | S9861 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 9W LED PL 4-Pin 5000K 1100 Lumens G24q Base 50000 Hrs |