Known for producing a wide range of quality lighting products, SATCO NUVO's clear bulb is no exception. At just 4 watts, it requires far less energy to operate than traditional vintage bulbs, while keeping with the style and design of filament lamps. Ideal for exit signs, picture lights, or decorative where a medium base is required, it is also wet rated, another feature that isn't required but adds versatility and multi-purpose use. Designed with a direct output of 2700K in warm white, delivering a soft ambiance, it is perfectly suited for today's lighting solutions.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S21379 |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Tubular |
| Tariff Code | 8539.52.0010 |
| Warranty | 2 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Housing Color | Clear |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Wet |
| Indoor Outdoor | Indoor/Outdoor |
| Amps | 0.062A |
| ANSI Base | E26 |
| Beam Spread | 300° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 90+ |
| Dimmable | Yes |
| Avg Rated Hours | 15000 |
| Incandescent Equiv | 40W |
| Base | Medium |
| Lamp Filament | LED |
| Shape | T14 |
| Brightness (Lumens) | 500 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 5.5 |
| Color Temperature (Kelvin) | 2700K |
| Material | Glass |
| Finish | Clear |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Power Factor | >0.7 |
| Three-Way | No |
| MOD | 1.77" |
| MOL | 4.53" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0101 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045900000000 |
| Inner Quantity | 12 |
| Inner Length | 6.14" |
| Inner Width | 4.13" |
| Inner Height | 5.04" |
| Inner Weight | 1.36 |
| Inner Cubic Ft. | 0.074 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 24 |
| Case Length | 13.23" |
| Case Width | 8.86" |
| Case Height | 5.47" |
| Case Weight | 3.44 |
| Case Cubic Ft. | 0.3711 |
| Catalog Description | 5.5 Watt T14 LED Filament - Clear - Medium Base - 2700K - 500 Lumens - 120 Volt |
| Description | 5.5T14/LED/CL/927/120V/E26 |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101628 |
| Image File Name | S21379.jpg |
| Installation Notes | Not for use in vapor tight fixtures. |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 1.93 |
| Each Width In. | 1.93 |
| Each Height In. | 4.69 |
| Each Weight Lb. | 0.1 |
| Dimmers | 6672 |
| Dimmers | 6674 |
| Dimmers | 86/103 |
| Dimmers | AYCL-153P |
| Dimmers | AYCL-253P |
| Dimmers | CTCL-153P |
| Dimmers | CTRP-253P |
| Dimmers | DDL06 |
| Dimmers | DDMX1 |
| Dimmers | DG6HD |
| Dimmers | DH6HD |
| Dimmers | DL6HD |
| Dimmers | DSE06-10Z |
| Dimmers | DSL06 |
| Dimmers | DSL06-1LZ |
| Dimmers | DSM10 |
| Dimmers | DUL06P-C2 |
| Dimmers | DVCL-153P |
| Dimmers | DVCL-253P |
| Dimmers | DVRP-253P |
| Dimmers | DW6HD |
| Dimmers | DZ6HD |
| Dimmers | HQRA-PRO |
| Dimmers | HQRD-10D |
| Dimmers | HQRD-10NBD |
| Dimmers | HQRD-6ND |
| Dimmers | HQRD-HN6BRL |
| Dimmers | HQRD-PRO |
| Dimmers | HRST-PRO-N |
| Dimmers | IPL06 |
| Dimmers | LECL-153P |
| Dimmers | MA-PRO |
| Dimmers | MACL-153M |
| Dimmers | MACL-LFQ |
| Dimmers | MRF2S-6ELV |
| Dimmers | MSCL-OP153M |
| Dimmers | NTCL-250 |
| Dimmers | NTRP-250 |
| Dimmers | PD-10NXD |
| Dimmers | PD-6WCL |
| Dimmers | RCL-153PNL |
| Dimmers | RF9640-ND |
| Dimmers | RHCL450PTC |
| Dimmers | RNL06-10Z |
| Dimmers | RRD-10D |
| Dimmers | RRD-6CL |
| Dimmers | RRD-6ND |
| Dimmers | RRD-H6BRL |
| Dimmers | RRD-PRO |
| Dimmers | RRST-PRO-N |
| Dimmers | S11268 |
| Dimmers | SCL-153P |
| Dimmers | ST-PRO-N |
| Dimmers | STCL-153M |
| Dimmers | TAL06P-C2 |
| Dimmers | TGCL-153PH |
| Dimmers | TSL06 |
| Dimmers | TSM10 |
| Dimmers | TTCL-100H |
| Dimmers | VSUL06D |
| Dimmers | 6672;6674;86/103;AYCL-153P;AYCL-253P;CTCL-153P;CTRP-253P;DDL06;DDMX1;DG6HD;DH6HD;DL6HD;DSE06-10Z;DSL06;DSL06-1LZ;DSM10;DUL06P-C2;DVCL-153P;DVCL-253P;DVRP-253P;DW6HD;DZ6HD;HQRA-PRO;HQRD-10D;HQRD-10NBD;HQRD-6ND;HQRD-HN6BRL;HQRD-PRO;HRST-PRO-N;IPL06;LE |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 5.5W T14 LED Clear Medium Base 2700K 120V |