5.5 Watt BT15 LED Filament - Clear - Medium base - 2700K - 500 Lumens - 120 Volt
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S8559 |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S8559_Drawing.pdf |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | BT |
| Tariff Code | 8539.52.0010 |
| Warranty | 2 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Amps | 0.046A |
| ANSI Base | E26 |
| Beam Spread | 360° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 90+ |
| Dimmable | Yes |
| Avg Rated Hours | 15000 |
| Incandescent Equiv | 40W |
| Base | Medium |
| Lamp Filament | LED |
| Shape | BT15 |
| Brightness (Lumens) | 500 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 5.5 |
| Color Temperature (Kelvin) | 2700K |
| Material | Glass |
| Finish | Clear |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Clear |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Power Factor | 0.8 |
| Three-Way | No |
| MOD | 1.81" |
| MOL | 4.25" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0105 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045923085592 |
| Inner Quantity | 6 |
| Inner Length | 6.49" |
| Inner Width | 4.5" |
| Inner Height | 5.3" |
| Inner Weight | 0.57 |
| Inner Cubic Ft. | 0.0896 |
| Case UPC | 10045923085595 |
| Case Quantity | 24 |
| Case Length | 9.1" |
| Case Width | 6.89" |
| Case Height | 10.8" |
| Case Weight | 3.52 |
| Case Cubic Ft. | 0.3919 |
| Catalog Description | 5.5 Watt BT15 LED Filament - Clear - Medium base - 2700K - 500 Lumens - 120 Volt |
| Description | 5.5BT15/LED/E26/27K/120V |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101628 |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Enclosure Rating | Enclosed Rated Lamp |
| Image File Name | S8559.jpg |
| Product Notes | Replaces up to 60 watt lamps |
| Product Notes | Shatterproof option available on request |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 1.96 |
| Each Width In. | 1.96 |
| Each Height In. | 4.72 |
| Each Weight Lb. | 0.11 |
| Substitute | S21330 |
| Dimmers | 6674 |
| Dimmers | AYCL-153P |
| Dimmers | CTRP-253P |
| Dimmers | DVCL-153P |
| Dimmers | DVLV-600P |
| Dimmers | DVRP-253P |
| Dimmers | LECL-153PH |
| Dimmers | MACL-153M |
| Dimmers | MSCL-OP153M |
| Dimmers | NTCL-250 |
| Dimmers | NTRP-250 |
| Dimmers | PD-6WCL |
| Dimmers | RRD-6CL |
| Dimmers | SLV-600P |
| Company | SATCO |
| Status | Discontinued |
| Product Name | 5.5W BT15 LED Clear Medium Base 2700K 500 Lumens |