SATCO NUVO's LED Field Selectable Retrofit Downlights are the effortless solution for upgrading recessed lighting in your space. With two on-unit switches, the adjustment of both the input wattage and color temperature is a breeze and allows for the perfect task driven customization of your lighting needs. Offered in 4 inch and 5/6 inch models, in round and square trims, the stepped baffle reduces glare and adds dimension to your space. With a traditional look, these downlights will provide beautiful lighting in any environment.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S18802 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S18802_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S18802_Dimensional_Diagram.pdf |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Downlight Retrofit |
| Fixture Shape | Square |
| Tariff Code | 8539.52.0091 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Wet |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 Adapter |
| Beam Spread | 90° |
| CCT Selectable | Yes |
| Color of Light | Warm White to Natural Light |
| Color Rendering Index (CRI) | 90+ |
| Dimmable | Yes |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| Incandescent Equiv | 60W |
| Base | Medium Adapter |
| Shape | Integrated LED |
| Brightness (Lumens) | 500/600/700 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 5.5/6.5/8 |
| Bulbs | 1 |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature (Kelvin) | 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K |
| Material | Aluminum ADC12 |
| Style | Utility |
| Finish | White |
| Lens Finish | Frost |
| Lens Material | Polycarbonate (PC) |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +40C (+104F) |
| Power Factor | 0.9 |
| Can Size | 4" |
| Connection | Connector or Adapter |
| Has Driver | Yes |
| Mounting Type | Recessed Retrofit |
| Trim Color | White |
| Wattage Selectable | Yes |
| Dimensions | L: 5.31" x W: 5.31" x H: 3.13" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0589 |
| Pack Type | Color Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 16 |
| Case Length | 14.37" |
| Case Width | 11.81" |
| Case Height | 11.81" |
| Case Weight | 10.67 |
| Case Cubic Ft. | 1.1599 |
| Catalog Description | LED Retrofit Downlight - 5.5/6.5/8 Wattage Selectable - CCT and Lumens Selectable - 120 Volt - ColorQuick and PowerQuick Technology - Square - White Finish |
| Description | 8LED/RDL/4/WS/5CCT/SQ |
| Finish Family | White |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39111515 |
| Image File Name | S18802.jpg |
| Includes | E26 Adapter included (S9001) |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 5.51 |
| Each Width In. | 3.35 |
| Each Height In. | 5.51 |
| Each Weight Lb. | 0.72 |
| Dimmers | DAL06P-C2 |
| Dimmers | MA-PRO |
| Dimmers | RRD-PRO |
| Dimmers | HQRD-PRO |
| Dimmers | HQRA-PRO |
| Dimmers | ST-PRO-N |
| Dimmers | RRST-PRO-N |
| Dimmers | HRST-PRO-N |
| Dimmers | RCL-153PNL |
| Dimmers | DVCL-153P |
| Dimmers | AYCL-153P |
| Dimmers | SCL-153P |
| Dimmers | CTCL-153P |
| Dimmers | LECL-153P |
| Dimmers | TTCL-100H |
| Dimmers | DVCL-253P |
| Dimmers | AYCL-253P |
| Dimmers | NTCL-250 |
| Dimmers | TGCL-153PH |
| Dimmers | 6672 |
| Dimmers | ADTP703TU |
| Dimmers | IPE04-1L |
| Dimmers | 6674 |
| Dimmers | IPL06 |
| Dimmers | DSL06 |
| Dimmers | TSL06 |
| Dimmers | RNL06-10Z |
| Dimmers | DSM10 |
| Dimmers | TSM10 |
| Dimmers | PD-5NE |
| Dimmers | MRF2S-6ELV |
| Dimmers | MACL-153M |
| Dimmers | STCL-153M |
| Dimmers | MACL-LFQ |
| Dimmers | MSCL-OP153M |
| Dimmers | S11268 |
| Dimmers | CTRP-253P |
| Dimmers | DVRP-253P |
| Dimmers | NTRP-250 |
| Dimmers | DSE06-10Z |
| Dimmers | 86/103 |
| Dimmers | DDL06 |
| Dimmers | RRD-6CL |
| Dimmers | RH703PTUTC |
| Dimmers | RHCL450PTC |
| Dimmers | TAL06P-C2 |
| Dimmers | PD-6WCL |
| Dimmers | PD-10NXD |
| Dimmers | RRD-10D |
| Dimmers | RRD-6ND |
| Dimmers | RRD-H6BRL |
| Dimmers | HQRD-6ND |
| Dimmers | HQRD-10D |
| Dimmers | HQRD-10NBD |
| Dimmers | HQRD-HN6BRL |
| Dimmers | DSL06-1LZ |
| Dimmers | 66ELV |
| Dimmers | DDMX1 |
| Dimmers | RF9640-ND |
| Dimmers | VSUL06D |
| Dimmers | SUF7 |
| Dimmers | DUL06P-C2 |
| Dimmers | DW6HD |
| Dimmers | DH6HD |
| Dimmers | DG6HD |
| Dimmers | DZ6HD |
| Dimmers | DL6HD |
| Dimmers | SAL06P |
| Dimmers | WWRL50WH |
| Dimmers | 66EV-10W |
| Dimmers | 66DF-10W |
| Dimmers | WSX-PDT-WH |
| Dimmers | NXFRD-UNV |
| Dimmers | 80/2699 |
| Dimmers | 80/2700 |
| Dimmers | 80/2701 |
| Dimmers | 80/2702 |
| Dimmers | 80/2703 |
| Dimmers | 80/2704 |
| Dimmers | SELV-300P |
| Dimmers | VPE06-1LZ |
| Dimmers | HQRD-6CL |
| Dimmers | MAELV-600 |
| Dimmers | SLV-600P |
| Dimmers | REL06-WW |
| Dimmers | S11270 |
| Dimmers | PD-3PCL |
| Dimmers | MRF2-3LD |
| Dimmers | MRF2-3PD |
| Dimmers | RRD-3LD |
| Dimmers | RRD-3PD |
| Dimmers | HQR-3LD |
| Dimmers | HQR-3PD |
| Dimmers | PHPM-WBX-120 |
| Dimmers | ODMR0205 |
| Dimmers | MR42400PLS |
| Dimmers | DAL06P-C2;MA-PRO;RRD-PRO;HQRD-PRO;HQRA-PRO;ST-PRO-N;RRST-PRO-N;HRST-PRO-N;RCL-153PNL;DVCL-153P;AYCL-153P;SCL-153P;CTCL-153P;LECL-153P;TTCL-100H;DVCL-253P;AYCL-253P;NTCL-250;TGCL-153PH;6672;ADTP703TU;IPE04-1L;6674;IPL06;DSL06;TSL06;RNL06-10Z;DSM10;TS |
| Bulb Count | 1 |
| Voltage Text | AC Only |
| Accessories | S8999 |
| Accessories | S9000 |
| Accessories | S9538 |
| Accessories | S9539 |
| Accessories | 80-980 |
| Accessories | 80-981 |
| Accessories | 80-868 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | LED Retrofit Downlight 5.5/6.5/8W CCT Lumens Selectable 120V |