SATCO NUVO LED T5 lamps are the perfect replacement for fluorescent tubes. They are easy to install, energy efficient, and long-lasting. Available in 2-foot, 3-foot, and 4-foot lengths, these lamps are also five CCT selectable, so you can choose the perfect light color for your space. And for high voltage applications, a 4-foot model is also offered in 347V.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S11652 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11652_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11652_Dimensional_Diagram.pdf |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Linear |
| Tariff Code | 8539.52.0051 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | Vietnam |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Housing Color | White |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | DLC, cRUus, cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| IP Rating | IP20 |
| Amps | 0.108-0.047A |
| ANSI Base | G5 |
| Ballast Bypass Direct | Ballast Bypass |
| Beam Spread | 160° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | Yes |
| Color of Light | Soft White to Daylight |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Fluor Equiv | 28W |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| Incandescent Equiv | 100W |
| Base | Miniature Bi Pin |
| Lamp Filament | LED |
| Shape | T5 |
| Lamp Ballast Type | Type B |
| Lamp End Type | Double |
| Lamp End Type | Single |
| Brightness (Lumens) | 1700/1775/1800/1850/1750 |
| Voltage | 120-277 |
| Wattage | 13 |
| Color Temperature (Kelvin) | 3000K/3500K/4000K/5000K/6500K |
| Material | Plastic |
| Finish | White |
| THD | <25% |
| Lens Finish | Frost |
| Lens Material | Glass |
| Operating Frequency | 50/60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Power Factor | >0.9 |
| Shatter Proof Type | PET Coated |
| Surge Protection | Built-in-surge protection - 0.7KV |
| Three-Way | No |
| MOD | 0.88" |
| MOL | 45.8" |
| Nominal Length | 48" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0198 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 25 |
| Case Length | 47.76" |
| Case Width | 5.24" |
| Case Height | 5.24" |
| Case Weight | 12.9 |
| Case Cubic Ft. | 0.7589 |
| Catalog Description | 13 Watt 4 Foot T5 LED - CCT Selectable - G5 Base - Type B - Ballast Bypass - Single or Double Ended Wiring - White Finish - 120-277 Volt |
| Description | 13T5/LED/48-CCT/BP/HE/SE-DE |
| DLC Approved | Yes |
| UNSPSC | 39101628 |
| Ballasting Requirements | Ballast Bypass |
| DLC Classification | Standard |
| DLC ID | S-5P80ZG |
| DLC Primary Use | Internal Driver/Line Voltage (UL Type B) Lamps |
| Enclosure Rating | Enclosed Rated Lamp |
| Image File Name | S11652.jpg |
| Installation Notes | Not for use in vapor tight fixtures. |
| NSF Approved | Yes |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Tube Guard Use | No |
| Each Length In. | 45.28 |
| Each Width In. | 0.87 |
| Each Height In. | 0.87 |
| Each Weight Lb. | 0.55 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 13W 4ft T5 LED CCT Selectable G5 Base 120-277V |