SATCO NUVO's LED HID Replacement Lamps are an energy efficient alternative to traditional HID lamps. Offered in a field selectable ED28 model or CCT selectable in ED28 and ED37 models. Designed for use in type B ballast bypass applications, these lamps make the transition to LED lamps easy. Enjoy long-lasting and low-maintenance lighting in warehouses, post top and area lights, gymnasiums and more.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S13196 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S13196_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S13196_Dimensional_Diagram.pdf |
| Collection | Hi-Pro |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | LED HID |
| Tariff Code | 8539.52.0091 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | Thailand |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Housing Color | White |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | DLC, cETLus |
| Location Rating | Wet |
| Indoor Outdoor | Indoor/Outdoor |
| Amps | 0.300-0.130/0.380-0.160/0.450-0.190A |
| ANSI Base | EX39 |
| Ballast Bypass Direct | Ballast Bypass |
| Beam Spread | 360° |
| Burning Position | Universal |
| Candle Power | 500 |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Natural Light |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Dimmable | Yes |
| Dimming Technology | Through Wattage Selection Switch On Lamp |
| HID Equiv | 150W/250W/320W |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| Base | Mogul Extended |
| Lamp Filament | LED |
| Shape | ED28 |
| Lamp Ballast Type | Type B |
| Brightness (Lumens) | 5850/7400/8750 |
| Voltage | 120-277 |
| Wattage | 30/38/45 |
| Color Temperature (Kelvin) | 5000K |
| Material | Glass |
| Finish | Clear |
| THD | <20% |
| Operating Frequency | 50/60Hz |
| Operating Temp | -30C (-22F) to +45C (+113F) |
| Power Factor | >0.9 |
| Surge Protection | Built-In Surge Protection - 3KV |
| Three-Way | Yes |
| MOD | 3.58" |
| MOL | 9.92" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0771 |
| Pack Type | Color Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 12 |
| Case Length | 14.96" |
| Case Width | 11.42" |
| Case Height | 11.42" |
| Case Weight | 10.9 |
| Case Cubic Ft. | 1.1291 |
| Catalog Description | 30/38/45 Wattage Selectable LED HID Replacement - ED28 - 5000K - Mogul Extended Base - Clear - 120-277 Range Voltage |
| Description | 45W/LED/HID/ED28/850/EX39/CL |
| DLC Approved | Yes |
| UNSPSC | 39101628 |
| Ballasting Requirements | Ballast Bypass |
| Ballasting Requirements | Direct wire 120-277V line voltage |
| Ballasting Requirements | No ballast or external driver required |
| Dimmable Function | Only dimmable through wattage selection switch on lamp |
| DLC Classification | Standard |
| DLC ID | S-R38L9D |
| DLC Primary Use | Replacement Lamps for Outdoor Pole/Arm-Mounted Area and Roadway Luminaires (Type B) |
| Image File Name | S13196.jpg |
| Installation Notes | Not for use in vapor tight fixtures. |
| Minimum Compartment Size | Length: 14.02 in. Width: 8.03 in. Height: 8.03 in. |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 3.54 |
| Each Width In. | 3.54 |
| Each Height In. | 10.63 |
| Each Weight Lb. | 0.8 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 30/38/45W Selectable LED HID Replacement ED28 5000K |