Easily upgrade dated HID lamps with energy saving LED bulbs. SATCO's long-lasting HID replacement lamps offer outstanding efficacy in applications where low-maintenance is the goal: streetlights, warehouses, retail, gymnasiums and more. With a variety of lamp shapes and bases available in clear filament or white finish, in color temperatures from warm white to natural light, these lamps will provide the quality light you need.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S13180 |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S13180_Dimensional_Diagram.pdf |
| Collection | Hi-Pro |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | LED HID |
| Tariff Code | 8539.52.0091 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Non-Compliant |
| Housing Color | Frost |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Wet |
| Indoor Outdoor | Indoor/Outdoor |
| IP Rating | IP65 |
| Amps | 0.110-0.050A |
| ANSI Base | E26 |
| Ballast Bypass Direct | Ballast Bypass |
| Beam Spread | 320° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Dimmable | No |
| HID Equiv | 50W |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| Base | Medium |
| Lamp Filament | LED |
| Shape | ED17 |
| Lamp Ballast Type | Type B |
| Brightness (Lumens) | 1700 |
| Voltage | 120-277 |
| Wattage | 13.5 |
| Color Temperature (Kelvin) | 2200K |
| Material | Glass |
| Finish | Clear |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | -30C (-22F) to +65C (+149F) |
| Power Factor | 0.9 |
| Surge Protection | Built-In Surge Protection - 4KV |
| Three-Way | No |
| MOD | 2.13" |
| MOL | 5.8" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0261 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 20 |
| Case Length | 13.58" |
| Case Width | 11.02" |
| Case Height | 8.27" |
| Case Weight | 6.03 |
| Case Cubic Ft. | 0.7162 |
| Catalog Description | 13.5 Watt LED HID Replacement - ED17 - 2200K - Medium Base - Clear - 120-277 Range Voltage |
| Description | 13.5W/LED/HID/ED17/822/E26/CL |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101628 |
| Ballasting Requirements | Ballast Bypass |
| Image File Name | S13180.jpg |
| Installation Notes | Not for use in vapor tight fixtures. |
| Minimum Compartment Size | Length: 5.98 in. Width: 5.98 in. Height: 10.16 in. |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 2.56 |
| Each Width In. | 2.56 |
| Each Height In. | 6.89 |
| Each Weight Lb. | 0.26 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 13.5W LED HID Replacement ED17 2200K Med Base Clear |