SATCO NUVO's 12-watt, 4 foot, LED T8 bulb is an ideal lighting solution for a variety of applications. This energy saving, low maintenance lamp has a 210 degree beam spread and high lumens count for superior illumination. This frosted bulb is versatile and delivers 50,000 hours of natural white light.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S11977 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11977_Instructions.pdf |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Linear |
| Tariff Code | 8539.52.0051 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Housing Color | White |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | DLC, cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Amps | 0.100-0.043A |
| ANSI Base | G13 |
| Ballast Bypass Direct | Dual |
| Beam Spread | 210° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Natural Light |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Fluor Equiv | 32W |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| Incandescent Equiv | 50W |
| Base | Medium Bi Pin |
| Lamp Filament | LED |
| Shape | T8 |
| Lamp Ballast Type | Type A/B |
| Brightness (Lumens) | 1800 |
| Voltage | 120-277 |
| Wattage | 12 |
| Color Temperature (Kelvin) | 5000K |
| Finish | Frost |
| THD | 20% |
| Lens Finish | Frost |
| Lens Material | Glass |
| Operating Frequency | 50/60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Power Factor | 0.9 |
| Three-Way | No |
| MOD | 1" |
| MOL | 48" |
| Nominal Length | 48" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0336 |
| Pack Type | Sleeve |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 25 |
| Case Length | 50" |
| Case Width | 6" |
| Case Height | 6" |
| Case Weight | 14.6 |
| Case Cubic Ft. | 1.0417 |
| Catalog Description | 12 Watt - 48 Inch - T8 LED - G13 base - Dual Mode Hybrid Type A/B - 5000K - 1800 Lumens |
| Description | 12T8/LED/48-850/DM/A-B |
| DLC Approved | Yes |
| UNSPSC | 39101628 |
| Ballasting Requirements | Ballast required (Type A) or Ballast Bypass (Type B) |
| DLC Classification | Standard |
| DLC ID | S-N5B9DP |
| DLC Primary Use | Dual Mode Internal Driver (UL Type A and Type B) |
| Enclosure Rating | Enclosed Rated Lamp |
| Image File Name | S11977.jpg |
| Installation Notes | Not for use in vapor tight fixtures. |
| Minimum Compartment Size | Length: 47.83 in. Width: 23.82 in. Height: 2.95 in. |
| NSF Approved | Yes |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 48 |
| Each Width In. | 1.1 |
| Each Height In. | 1.1 |
| Each Weight Lb. | 0.58 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 12W 48" T8 LED G13 Base Hybrid A/B 5000K 1800 LM |