SATCO NUVO's S11894 is a 4-inch, flat-faced PRO Series LED wafer-style retrofit downlight offering a sleek, high-performance lighting solution with effortless installation. This model features field-selectable wattage (6.5W/8W/9.3W) and an on-unit switch for choosing among five color temperatures (2700K–5000K), providing maximum versatility across a range of applications. Wet-location rated and equipped with a non-conductive dead-front trim, it's a safe and stylish option for showers, bathrooms, and other damp spaces. Installation is streamlined with an LED quick connect and E26 adapter, making it ideal for both remodel and new construction projects. With a high 90 CRI, the S11894 delivers vivid, energy-efficient light with exceptional color accuracy. Optional colored trims and accessories are available separately for further customization.
| Tariff Code | 8539.52.0091 |
|---|---|
| UNSPSC | 26121536 |
| Warranty | 5-Years |
| Country of Origin | China |
| Bulb Included | Integrated |
| CA Prop 65 | Lead |
| CA Web Text | Lawful for sale |
| CA Regulations | California T24 2016 - 2025 JA8 Listed; T20 Listed |
| Title 20 | Yes |
| T24 Compliant | Yes |
| Diameter In. | 5.31 |
| Dimension String | H:2.64" DIA:5.31" |
| ENERGY STAR | Yes |
| Finish | Matte White |
| Fixture shape | Round |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Material | Plastic |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +40C (+104F) |
| Safety Listing | cETLus - Classified |
| Location Rating | Wet |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Volts | 120V |
| Voltage Text | AC Only |
| Watts | 6.5W/8W/9.3W |
| Width In. | 5.31 |
| Height In. | 2.64 |
| Weight Lb. | 0.43 |
| IOT Enabled | No |
| Has Camera | No |
| Each UPC | 045923118944 |
| Each Quantity | 1 |
| Each Length In. | 5.51 |
| Each Width In. | 2.95 |
| Each Height In. | 5.51 |
| Each Weight Lb. | 0.55 |
| Each Cubic Ft. | 0.0518 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923118941 |
| Case Quantity | 16 |
| Case Length In. | 11.81 |
| Case Width In. | 11.81 |
| Case Height In. | 11.81 |
| Case Weight Lb. | 9.99 |
| Case Cubic Ft. | 0.9532 |
| Dimmers | MA-PRO;RRD-PRO;HQRD-PRO;HQRA-PRO;ST-PRO-N;RRST-PRO-N;HRST-PRO-N;PD-5NE;MRF2S-6ELV;DVRF-5NE;CTRP-253P;DVRP-253P;NTRP-250;SELV-300P;DSE06-10Z;VPE06-1LZ;MACL-153M;STCL-153M;MACL-LFQ;MSCL-OP153M;DVCL-153P;RCL-153PNL;AYCL-153P;SCL-153P;CTCL-153P;LECL-153P |
| Dimmers | ;TTCL-100H;DVCL-253P;AYCL-253P;NTCL-250;TGCL-153PH;PD-6WCL;PD-10NXD;DVRF-6L;RRD-6ND;RRD-H6BRL;HQRD-6ND;HQRD-10D;HQRD-10NBD;HQRD-HN6BRL;HQRD-6CL;RRD-6CL;RNL06-10Z;TAL06P-C2;DDMX1;S11268;6672;RRD-10D;6674;IPL06;DSL06;TSL06;DSM10;TSM10;66DF-10W;DDL06;MA |
| Dimmers | ELV-600;SLV-600P;DW6HD;DH6HD;DG6HD;DZ6HD;DL6HD;DUL06P-C2;VSUL06D;RHCL450PTC;RH703PTUTC;WWRL50WH;REL06-WW;WSX-PDT-WH;RF9640-ND;SAL06P;ADTP703TU;DAL06P-C2;SUF7;NXFRD-UNV;S11270;80/2699;80/2700;80/2701;80/2702;80/2703;80/2704;PD-3PCL;MRF2-3LD;MRF2-3PD;R |
| Dimmers | RD-3LD;RRD-3PD;HQR-3LD;HQR-3PD;PHPM-WBX-120;ODMR0205;MR42400PLS |
| Accessories | 80-2900;80-2901;80-868;80-980;80-981;S8999;S9000 |
| Specifications | https://www.satco.com/catalog/product/specsheets/S11894 |
| Instructions | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11894_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11894_Line_Drawing.pdf |
| Air Tight | Yes |
| ANSI Base | E26 Adapter |
| Beam Spread | 110 |
| Can Size | 4 in. |
| CCT Selectable | Yes |
| Color Temp | Warm White to Natural Light |
| CRI | 90+ |
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Dimmable Function | Forward or Reverse Phase |
| ES Unique ID | 3994239 |
| ES Category | Downlight Solid State Retrofit |
| FCC Compliant | Yes |
| Finish Family | White |
| Product Type | Downlight Retrofit |
| Has Emergency Battery | No |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| IC Rated | Yes |
| Incandescent Equiv | 65W |
| Lamp Base | Medium Adapter |
| Lens Finish | Matte Frosted |
| Lens Material | Polycarbonate (PC) |
| Lumens | 600L/750L/900L |
| Mounting Diameter | 4 |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Power Factor | >0.9 |
| Replaceable Light Source | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | No |
| Style | Utility |
| Surge Protection | Built-in surge protection - 2KV |
| Temperature (CCT) | 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K |
| THD | <20% |
| Wattage Selectable | Yes |
| Order In Multiples Of | 1 |
| Shipping Tier | 1 |
| bundle | 1 |