SATCO NUVO's LED 6-inch Round Downlights with Integrated Night Light provide a classic downlight with night light for additional ambiance control. Choose from five warm to cool CCTs at installation, connect an optional dimmer, or switch on-off-on at the wall plate to go from downlight to night light mode to create the perfect environment. With a sleek design and durable construction, these downlights are ideal for any setting from residential to multifamily to hospitality applications.
| Tariff Code | 9405.11.8010 |
|---|---|
| UNSPSC | 39111515 |
| Warranty | 5-Years |
| Country of Origin | Vietnam |
| Additional Info | Nightlight Watts - 3W; Nightlight Lumens - 50L; Nightlight Efficacy - 16.67 LPW |
| Bulb Included | Integrated |
| CA Prop 65 | Lead |
| CA Web Text | California T24 Listed |
| CA Regulations | California T24 2016 - 2025 JA8 Listed |
| Title 20 | Exempt |
| T24 Compliant | Yes |
| Diameter In. | 6.85 |
| Dimension String | H:0.95" DIA:6.85" |
| ENERGY STAR | Yes |
| Finish | White |
| Fixture shape | Round |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Material | Aluminum / Steel |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Safety Listing | cETLus - Listed |
| Location Rating | Wet |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Volts | 120V |
| Voltage Text | AC Only |
| Watts | 12W |
| Width In. | 6.85 |
| Height In. | 0.95 |
| Weight Lb. | 0.99 |
| IOT Enabled | No |
| Has Camera | No |
| Each UPC | 045923118876 |
| Each Quantity | 1 |
| Each Length In. | 7.36 |
| Each Width In. | 2.13 |
| Each Height In. | 7.36 |
| Each Weight Lb. | 1.13 |
| Each Cubic Ft. | 0.0668 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923118873 |
| Case Quantity | 12 |
| Case Length In. | 15.51 |
| Case Width In. | 7.17 |
| Case Height In. | 15.51 |
| Case Weight Lb. | 15.4 |
| Case Cubic Ft. | 0.9982 |
| Dimmers | MA-PRO;RRD-PRO;HQRD-PRO;HQRA-PRO;ST-PRO-N;RRST-PRO-N;HRST-PRO-N;PD-5NE;MRF2S-6ELV;DVRF-5NE;CTRP-253P;DVRP-253P;NTRP-250;SELV-300P;IPE04-1L;66ELV;DSE06-10Z;VPE06-1LZ;MACL-153M;STCL-153M;MACL-LFQ;MSCL-OP153M;DVCL-153P;RCL-153PNL;AYCL-153P;SCL-153P;CTCL |
| Dimmers | -153P;LECL-153P;TTCL-100H;DVCL-253P;AYCL-253P;NTCL-250;TGCL-153PH;PD-6WCL;PD-10NXD;DVRF-6L;RRD-10D;RRD-6ND;RRD-H6BRL;HQRD-6ND;HQRD-10D;HQRD-10NBD;HQRD-HN6BRL;HQRD-6CL;RRD-6CL;RNL06-10Z;TAL06P-C2;DDMX1;86/103;S11268;6672;6674;IPL06;DSL06;TSL06;DSM10;T |
| Dimmers | SM10;66DF-10W;DDL06;MAELV-600;SLV-600P;DUL06P-C2;VSUL06D;RHCL450PTC;RH703PTUTC;WWRL50WH;REL06-WW;WSX-PDT-WH;RF9640-ND;SAL06P;ADTP703TU;DAL06P-C2;SUF7;NXFRD-UNV;S11270;80/2699;80/2700;80/2701;80/2702;80/2703;80/2704;PD-3PCL;MRF2-3LD;MRF2-3PD;RRD-3LD;R |
| Dimmers | RD-3PD;HQR-3LD;HQR-3PD;PHPM-WBX-120;ODMR0205;MR42400PLS |
| Accessories | 80-952;80-866;80-867;80-944;80-864;80-997 |
| Specifications | https://www.satco.com/catalog/product/specsheets/S11887 |
| Instructions | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11887_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11887_Dimensional_Diagram.pdf |
| Air Tight | Yes |
| ANSI Base | Integrated |
| Beam Spread | 109 |
| Bulb Watts | 12 |
| CCT Selectable | Yes |
| Color Temp | Warm White to Natural Light |
| Connection | Direct Wired |
| CRI | 90+ |
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Dimmable Function | Forward or Reverse Phase; 120V only |
| ES Unique ID | 3798641 |
| ES Category | Downlight Recessed |
| FCC Compliant | Yes |
| Finish Family | White |
| Product Type | Remote Driver LED Downlight |
| Has Emergency Battery | No |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| IC Rated | Yes |
| Incandescent Equiv | 75W |
| Lamp Base | Integrated |
| Lamp Shape | Integrated LED |
| Lens Finish | Frosted |
| Lens Material | Acrylic |
| Lumens | 990L |
| Mounting Height | 1.42 |
| Mounting Diameter | 6.18 |
| Mounting Procedure | Ceiling |
| Operating Frequency | 50/60Hz |
| Power Factor | >0.9 |
| Replaceable Light Source | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | No |
| Style | Utility |
| Surge Protection | Built-in surge protection - 2KV |
| Temperature (CCT) | 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K |
| THD | <30% |
| Trim Color | White |
| Wattage Selectable | No |
| Order In Multiples Of | 1 |
| Shipping Tier | 1 |
| bundle | 1 |