SATCO NUVO's S11875 LED Slimfit Downlight is among the most versatile lighting fixtures on the market. CCT Selectable at installation to personalize any space from kitchens, dens and offices to theater rooms and hotels with warm to cool dimmable light. This 6-inch round trim with black finish offers an easy way to incorporate upgraded LED lighting into any environment.
| Tariff Code | 9405.11.8010 |
|---|---|
| UNSPSC | 39111515 |
| Warranty | 5-Years |
| Country of Origin | Vietnam |
| Bulb Included | Integrated |
| CA Prop 65 | Lead |
| CA Web Text | California T24 Listed |
| CA Regulations | California T24 2016 - 2025 JA8 Listed |
| Title 20 | Exempt |
| T24 Compliant | Yes |
| Diameter In. | 6.75 |
| Dimension String | H:0.90" DIA:6.75" |
| ENERGY STAR | No |
| Finish | Black |
| Fixture shape | Round |
| Indoor Outdoor | Indoor;Outdoor |
| IP Rating | IP20 |
| Material | Aluminum |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Safety Listing | cETLus - Listed |
| Location Rating | Wet |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Volts | 120V |
| Voltage Text | AC Only |
| Watts | 12W |
| Width In. | 6.75 |
| Height In. | 0.9 |
| Weight Lb. | 1 |
| IOT Enabled | No |
| Has Camera | No |
| Each UPC | 045923311406 |
| Each Quantity | 1 |
| Each Length In. | 7.13 |
| Each Width In. | 2.13 |
| Each Height In. | 7.13 |
| Each Weight Lb. | 1.1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0627 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923311403 |
| Case Quantity | 12 |
| Case Length In. | 15.63 |
| Case Width In. | 13.94 |
| Case Height In. | 8.11 |
| Case Weight Lb. | 14.55 |
| Case Cubic Ft. | 1.0226 |
| Dimmers | DAL06P-C2;RRD-PRO;HQRD-PRO;HQRA-PRO;ST-PRO-N;RRST-PRO-N;HRST-PRO-N;RCL-153PNL;DVCL-153P;AYCL-153P;SCL-153P;CTCL-153P;LECL-153P;TTCL-100H;DVCL-253P;AYCL-253P;NTCL-250;TGCL-153PH;6672;ADTP703TU;6674;IPL06;DSL06;TSL06;RNL06-10Z;DSM10;TSM10;MACL-153M;STC |
| Dimmers | L-153M;MACL-LFQ;MSCL-OP153M;DSE06-10Z;86/103;RRD-6CL;RH703PTUTC;RHCL450PTC;TAL06P-C2;PD-6WCL;PD-10NXD;RRD-10D;RRD-6ND;RRD-H6BRL;HQRD-6ND;HQRD-10D;HQRD-10NBD;HQRD-HN6BRL;DSL06-1LZ;DDMX1;RF9640-ND;VSUL06D;SUF7;DUL06P-C2;DW6HD;DH6HD;DG6HD;DZ6HD;DL6HD;SA |
| Dimmers | L06P |
| Accessories | 80-944;80-949;80-973;86-216;S8000;S8002;80-987;80-867;80-866;80-997 |
| Specifications | https://www.satco.com/catalog/product/specsheets/S11875 |
| Instructions | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11875_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11875_Line_Drawing.pdf |
| Air Tight | Yes |
| ANSI Base | Integrated |
| Beam Spread | 108 |
| Bulb Count | 1 |
| CCT Selectable | Yes |
| Ceiling Aperture | 6.188 in. Cutout |
| Color Temp | Warm to Cool White |
| Connection | Direct Wired |
| CRI | 90+ |
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Dimmable Function | Forward or Reverse Phase; 120V only |
| DLC Approved | No |
| FCC Compliant | Yes |
| Finish Family | Black |
| Product Type | Remote Driver LED Downlight |
| Has Emergency Battery | No |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| IC Rated | Yes |
| Incandescent Equiv | 65W |
| Lamp Base | Integrated |
| Lamp Shape | Integrated LED |
| Lens Finish | Frost |
| Lens Material | Poly methyl methacrylate (PMMA) |
| Lumens | 900L |
| Mounting Procedure | Recessed Direct Wire |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Power Factor | >0.9 |
| Replaceable Light Source | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Style | Utility |
| Surge Protection | Built-in surge protection - 1.5KV |
| Temperature (CCT) | 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K |
| THD | <20% |
| Trim Color | Black |
| Wattage Selectable | No |
| Order In Multiples Of | 1 |
| Shipping Tier | 1 |
| bundle | 1 |