SATCO NUVO's S11881 6-inch Round Fire Rated Directional Downlight is the perfect solution to increase safety and offer focused light. Designed to provide exceptional illumination, this downlight also provides two hours of protection in the event of a fire. Improve illumination and peace of mind in residential, multi-family and commercial applications.
| Tariff Code | 9405.11.8010 |
|---|---|
| UNSPSC | 39111515 |
| Warranty | 5-Years |
| Country of Origin | Vietnam |
| Additional Info | 2HR Fire Rated: Tested to comply with UL 263/ASTM E119/CAN-ULC S101-07 |
| Bulb Included | Integrated |
| CA Prop 65 | Lead |
| CA Web Text | California T24 Listed |
| CA Regulations | California T24 2016 - 2025 JA8 Listed |
| Title 20 | Exempt |
| T24 Compliant | Yes |
| Diameter In. | 7.48 |
| Dimension String | H:2.17" DIA:7.48" |
| ENERGY STAR | No |
| Finish | White |
| Fixture shape | Round |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Material | Aluminum |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +40C (+104F) |
| Safety Listing | cETLus - Listed |
| Location Rating | Wet |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| UL Application | Covered Ceiling Mount |
| Volts | 120V |
| Voltage Text | AC Only |
| Watts | 15W |
| Width In. | 7.48 |
| Height In. | 2.17 |
| Weight Lb. | 1.57 |
| IOT Enabled | No |
| Has Camera | No |
| Each UPC | 045923118814 |
| Each Quantity | 1 |
| Each Length In. | 8.19 |
| Each Width In. | 3.94 |
| Each Height In. | 8.27 |
| Each Weight Lb. | 1.87 |
| Each Cubic Ft. | 0.1544 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923118811 |
| Case Quantity | 12 |
| Case Length In. | 17.32 |
| Case Width In. | 12.6 |
| Case Height In. | 17.32 |
| Case Weight Lb. | 24.91 |
| Case Cubic Ft. | 2.1874 |
| Dimmers | MA-PRO;RRD-PRO;HQRD-PRO;HQRA-PRO;ST-PRO-N;RRST-PRO-N;HRST-PRO-N;PD-5NE;CTRP-253P;DVRP-253P;NTRP-250;SELV-300P;IPE04-1L;66ELV;DSE06-10Z;VPE06-1LZ;MACL-153M;STCL-153M;MACL-LFQ;MSCL-OP153M;DVCL-153P;RCL-153PNL;AYCL-153P;SCL-153P;CTCL-153P;LECL-153P;TTCL |
| Dimmers | -100H;DVCL-253P;AYCL-253P;NTCL-250;TGCL-153PH;PD-6WCL;PD-10NXD;RRD-6ND;RRD-H6BRL;HQRD-6ND;HQRD-10D;HQRD-10NBD;HQRD-HN6BRL;HQRD-6CL;RRD-6CL;RNL06-10Z;TAL06P-C2;DDMX1;86/103;6672;RRD-10D;6674;IPL06;DSL06;TSL06;DSM10;TSM10;66DF-10W;DDL06;MAELV-600;SLV-6 |
| Dimmers | 00P;DW6HD;DH6HD;DG6HD;DL6HD;DZ6HD;DUL06P-C2;VSUL06D;RHCL450PTC;RH703PTUTC;WWRL50WH;REL06-WW;WSX-PDT-WH;RF9640-ND;SAL06P;ADTP703TU;DAL06P-C2;SUF7;NXFRD-UNV;S11270;80/2699;80/2700;80/2701;80/2702;80/2703;80/2704;PD-3PCL;MRF2-3LD;MRF2-3PD;RRD-3LD;RRD-3P |
| Dimmers | D;HQR-3LD;HQR-3PD;PHPM-WBX-120;ODMR0205;MR42400PLS |
| Accessories | 80-944;80-947;80-973;80-985;S8000;S8002;80-987;80-952;80-867;80-866;80-997 |
| Specifications | https://www.satco.com/catalog/product/specsheets/S11881 |
| Instructions | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11881_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11881_Dimensional_Diagram.pdf |
| Air Tight | Yes |
| ANSI Base | Integrated |
| Beam Spread | 40 |
| Bulb Count | 1 |
| Can Size | 6 in. |
| CCT Selectable | Yes |
| Ceiling Aperture | 6.313 in. Cutout |
| Clearance Height | 3 |
| Color Temp | Warm White to Natural Light |
| Connection | Direct Wired |
| CRI | 90+ |
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Dimmable Function | Forward Phase |
| DLC Approved | No |
| FCC Compliant | Yes |
| Finish Family | White |
| Product Type | Remote Driver LED Downlight |
| Has Driver | Yes |
| Has Emergency Battery | No |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| IC Rated | Yes |
| Incandescent Equiv | 75W |
| Lamp Base | Integrated |
| Lamp Shape | Integrated LED |
| Lens Finish | Frost |
| Lens Material | Poly methyl methacrylate (PMMA) |
| Lumens | 1280L |
| Max Dry Wall Thickness (In.) | 1 in. |
| Mounting Procedure | Recessed Ceiling |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Power Factor | >0.9 |
| Rec Spacing Between Fixtures | 3 ft. to 4 ft. |
| Replaceable Light Source | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Style | Utility |
| Surge Protection | Built-in surge protection - 1.5KV |
| Temperature (CCT) | 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K |
| THD | <30% |
| Trim Color | White |
| Wattage Selectable | No |
| Order In Multiples Of | 1 |
| Shipping Tier | 1 |
| bundle | 1 |