SATCO NUVO's LED Low Profile Directional Downlights illuminate your space with precision and style. Offered in 4 inch and 6 inch models, 5 CCT color temperature selectable with a 360 degree rotation and a 30 degree tilt, to customize your lighting experience. The remote driver provides easy installation. With a high CRI of 90 and damp location rating, it's the perfect blend of aesthetics and performance.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S11878 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11878_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11878_Dimensional_Drawing.pdf |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Downlight |
| Fixture Shape | Round |
| Tariff Code | 9405.11.8010 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | Thailand |
| CA Web Text | California T24 Listed |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | Integrated |
| Beam Spread | 107° |
| CCT Selectable | Yes |
| Color of Light | Warm White to Natural Light |
| Color Rendering Index (CRI) | 90+ |
| Dimmable | Yes |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| Incandescent Equiv | 50W |
| Base | Integrated |
| Shape | Integrated LED |
| Brightness (Lumens) | 700 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 11 |
| Bulbs | 1 |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature (Kelvin) | 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K |
| Material | Aluminum |
| Style | Utility |
| Finish | White |
| THD | 20% |
| Lens Finish | Frosted |
| Lens Material | Polycarbonate (PC) |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | -15C (+5F) to +40C (+104F) |
| Power Factor | 0.95 |
| Ceiling Aperture | 4.375" Cutout |
| IC Rated | Yes |
| Max Dry Wall Thickness | 1" |
| Mounting Type | Recessed Ceiling |
| Trim Color | White |
| Diameter | 4.92" |
| Dimensions | H: 1.57" x DIA: 4.92" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0735 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 8 |
| Case Length | 11.97" |
| Case Width | 8.62" |
| Case Height | 12.4" |
| Case Weight | 13 |
| Case Cubic Ft. | 0.7404 |
| Catalog Description | 11 Watt - 4" - Directional Low-Profile Downlight - CCT Selectable - 120 Volt - White Finish |
| Description | 11WLED/4/CCT/LP/RD/DIR/FL |
| Finish Family | White |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111515 |
| Image File Name | S11878.jpg |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 5.59 |
| Each Width In. | 3.98 |
| Each Height In. | 5.71 |
| Each Weight Lb. | 1.85 |
| Dimmers | DAL06P-C2 |
| Dimmers | MA-PRO |
| Dimmers | RRD-PRO |
| Dimmers | HQRD-PRO |
| Dimmers | HQRA-PRO |
| Dimmers | ST-PRO-N |
| Dimmers | RRST-PRO-N |
| Dimmers | HRST-PRO-N |
| Dimmers | PD-5NE |
| Dimmers | RCL-153PNL |
| Dimmers | DVCL-153P |
| Dimmers | AYCL-153P |
| Dimmers | SCL-153P |
| Dimmers | CTCL-153P |
| Dimmers | LECL-153P |
| Dimmers | TTCL-100H |
| Dimmers | DVCL-253P |
| Dimmers | AYCL-253P |
| Dimmers | NTCL-250 |
| Dimmers | TGCL-153PH |
| Dimmers | 6672 |
| Dimmers | ADTP703TU |
| Dimmers | IPE04-1L |
| Dimmers | 6674 |
| Dimmers | IPL06 |
| Dimmers | DSL06 |
| Dimmers | TSL06 |
| Dimmers | RNL06-10Z |
| Dimmers | DSM10 |
| Dimmers | TSM10 |
| Dimmers | MRF2S-6ELV |
| Dimmers | MACL-153M |
| Dimmers | STCL-153M |
| Dimmers | MACL-LFQ |
| Dimmers | MSCL-OP153M |
| Dimmers | S11268 |
| Dimmers | CTRP-253P |
| Dimmers | DVRP-253P |
| Dimmers | NTRP-250 |
| Dimmers | DSE06-10Z |
| Dimmers | 86/103 |
| Dimmers | DDL06 |
| Dimmers | RRD-6CL |
| Dimmers | RH703PTUTC |
| Dimmers | RHCL450PTC |
| Dimmers | TAL06P-C2 |
| Dimmers | PD-6WCL |
| Dimmers | PD-10NXD |
| Dimmers | RRD-10D |
| Dimmers | RRD-6ND |
| Dimmers | RRD-H6BRL |
| Dimmers | HQRD-6ND |
| Dimmers | HQRD-10D |
| Dimmers | HQRD-10NBD |
| Dimmers | HQRD-HN6BRL |
| Dimmers | DSL06-1LZ |
| Dimmers | 66ELV |
| Dimmers | DDMX1 |
| Dimmers | RF9640-ND |
| Dimmers | VSUL06D |
| Dimmers | SUF7 |
| Dimmers | DUL06P-C2 |
| Dimmers | DW6HD |
| Dimmers | DH6HD |
| Dimmers | DG6HD |
| Dimmers | DZ6HD |
| Dimmers | DL6HD |
| Dimmers | SAL06P |
| Dimmers | WWRL50WH |
| Dimmers | REL06-WW |
| Dimmers | WSX-PDT-WH |
| Dimmers | NXFRD-UNV |
| Dimmers | S11270 |
| Dimmers | 80/2699 |
| Dimmers | 80/2700 |
| Dimmers | 80/2701 |
| Dimmers | 80/2702 |
| Dimmers | 80/2703 |
| Dimmers | 80/2704 |
| Dimmers | PD-3PCL |
| Dimmers | MRF2-3LD |
| Dimmers | MRF2-3PD |
| Dimmers | RRD-3PD |
| Dimmers | HQR-3LD |
| Dimmers | HQR-3PD |
| Dimmers | PHPM-WBX-120 |
| Dimmers | ODMR0205 |
| Dimmers | MR42400PLS |
| Dimmers | DAL06P-C2;MA-PRO;RRD-PRO;HQRD-PRO;HQRA-PRO;ST-PRO-N;RRST-PRO-N;HRST-PRO-N;PD-5NE;RCL-153PNL;DVCL-153P;AYCL-153P;SCL-153P;CTCL-153P;LECL-153P;TTCL-100H;DVCL-253P;AYCL-253P;NTCL-250;TGCL-153PH;6672;ADTP703TU;IPE04-1L;6674;IPL06;DSL06;TSL06;RNL06-10Z;D |
| Bulb Count | 1 |
| Voltage Text | AC Only |
| Accessories | 80-943 |
| Accessories | 80-946 |
| Accessories | 80-950 |
| Accessories | 80-973 |
| Accessories | 80-985 |
| Accessories | S8000 |
| Accessories | S8002 |
| Accessories | 80-987 |
| Accessories | 80-867 |
| Accessories | 80-865 |
| Accessories | 80-997 |
| Clearance Height | 2 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 11W 4" Directional Low-Profile Downlight CCT Selectable White |