These low profile, CCT selectable remote driver downlights deliver multiple advantages to any general recessed lighting project. Our ColorQuick technology allows the user to choose the color temperature from five different settings and brings the perfect light for any occasion. With a 360-degree rotation and 0 to 80-degree aiming capability, deliver efficient LED light wherever needed. The remote driver makes for more installation flexibility. No recessed can is required; it fits neatly into shallow ceilings, cabinets, and low-clearance basement ceilings. These downlights work for both new and existing construction, and are damp location rated.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S11843 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11843_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11843_Dimensional_Drawing.pdf |
| Video | https://youtu.be/9TJ6WEfApeI |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Remote Driver LED Downlight |
| Fixture Shape | Square |
| Tariff Code | 9405.11.8010 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | California T24 Listed |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| IP Rating | IP42 |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | Integrated |
| Beam Spread | 36° |
| CCT Selectable | Yes |
| Color of Light | Warm to Cool White |
| Color Rendering Index (CRI) | 90+ |
| Dimmable | Yes |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| Incandescent Equiv | 50W |
| Base | Integrated |
| Shape | Integrated LED |
| Brightness (Lumens) | 650-750 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 9 |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature (Kelvin) | 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K |
| Material | Aluminum |
| Style | Utility |
| Finish | Black |
| Lens Finish | Clear |
| Lens Material | Plastic |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Power Factor | >0.9 |
| Air Tight | Yes |
| Can Size | 4" |
| Ceiling Aperture | 4.25" Cutout |
| Connection | Direct Wired |
| Has Driver | Yes |
| IC Rated | Yes |
| Max Dry Wall Thickness | 1" |
| Mounting Type | Ceiling |
| Rec Spacing Between Fixtures | 3 ft. to 4 ft. |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Trim Color | Black |
| Dimensions | L: 4.92" x W: 4.92" x H: 1.42" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0572 |
| Pack Type | Color Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 12 |
| Case Length | 13.27" |
| Case Width | 9.84" |
| Case Height | 10.87" |
| Case Weight | 12.79 |
| Case Cubic Ft. | 0.8214 |
| Catalog Description | 9 Watt - CCT Selectable - LED Direct Wire Downlight - Gimbaled - 4 Inch Square - Remote Driver - Black |
| Description | 9WLED/GBL/4/CCT/SQ/BLK |
| Finish Family | Black |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111515 |
| Image File Name | S11843.jpg |
| Installation Notes | **If you purchase The 5W Emergency Driver (S8000) or the 10W Emergency Driver (S8002), you must also purchase the Emergency Driver Enclosure (80-973) |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 6.34 |
| Each Width In. | 3.07 |
| Each Height In. | 5.08 |
| Each Weight Lb. | 1.06 |
| Dimmers | 6674 |
| Dimmers | 66ELV |
| Dimmers | 86/103 |
| Dimmers | ADTP703TU |
| Dimmers | AYCL-153P |
| Dimmers | DAL06P-C2 |
| Dimmers | DDMX1 |
| Dimmers | DSE06-10Z |
| Dimmers | DSL06 |
| Dimmers | DSL06-1LZ |
| Dimmers | DSM10 |
| Dimmers | DUL06P-C2 |
| Dimmers | DVCL-153P |
| Dimmers | DVRP-253P |
| Dimmers | IPE04-1L |
| Dimmers | IPL06 |
| Dimmers | LECL-153PH |
| Dimmers | MA-PRO |
| Dimmers | MACL-153M |
| Dimmers | MSCL-OP153M |
| Dimmers | NTRP-250 |
| Dimmers | PD-10WX |
| Dimmers | PD-6WCL |
| Dimmers | RCL-153PNL |
| Dimmers | RF9640-ND |
| Dimmers | RH703PTUTC |
| Dimmers | RHCL450PTC |
| Dimmers | RRD-6CL |
| Dimmers | RRD-PRO |
| Dimmers | SAL06P |
| Dimmers | SUF7 |
| Dimmers | TAL06P-C2 |
| Dimmers | TSL06 |
| Dimmers | TSM10 |
| Dimmers | VSUL06D |
| Dimmers | 6674;66ELV;86/103;ADTP703TU;AYCL-153P;DAL06P-C2;DDMX1;DSE06-10Z;DSL06;DSL06-1LZ;DSM10;DUL06P-C2;DVCL-153P;DVRP-253P;IPE04-1L;IPL06;LECL-153PH;MA-PRO;MACL-153M;MSCL-OP153M;NTRP-250;PD-10WX;PD-6WCL;RCL-153PNL;RF9640-ND;RH703PTUTC;RHCL450PTC;RRD-6CL;RR |
| Voltage Text | AC Only |
| Accessories | 80-943 |
| Accessories | 80-950 |
| Accessories | 80-973 |
| Accessories | 80-985 |
| Accessories | S8000 |
| Accessories | S8002 |
| Accessories | 80-987 |
| Accessories | 80-867 |
| Accessories | 80-865 |
| Accessories | 80-997 |
| Clearance Height | 3 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 9W CCT Selectable LED Direct Wire Downlight Gimbaled 4" Square |