The white, four-inch round Satco S11840 gimbaled downlight delivers multiple advantages to any general recessed lighting project. Our ColorQuick technology allows the user to choose the color temperature from five different settings and brings the perfect light for any occasion. With a 360-degree rotation and 0 to 80-degree aiming capability, deliver efficient LED light wherever needed. The remote driver makes for more installation flexibility. No recessed can is required; it fits neatly into shallow ceilings, cabinets, and low-clearance basement ceilings. This downlight works for both new and existing construction, and is damp location rated.
| Tariff Code | 9405.11.8010 |
|---|---|
| UNSPSC | 39111515 |
| Warranty | 5-Years |
| Country of Origin | China |
| Additional Info | Candlepower: 750 |
| Bulb Included | Integrated |
| CA Prop 65 | Lead |
| CA Web Text | California T24 Listed |
| CA Regulations | California T24 2016 - 2025 JA8 Listed |
| Title 20 | Exempt |
| T24 Compliant | Yes |
| Diameter In. | 4.92 |
| Dimension String | H:1.42" DIA:4.92" |
| ENERGY STAR | No |
| Finish | White |
| Fixture shape | Round |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| IP Rating | IP42 |
| Material | Aluminum |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Safety Listing | cETLus - Listed |
| Location Rating | Damp |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Volts | 120V |
| Voltage Text | AC Only |
| Watts | 9W |
| Width In. | 4.92 |
| Height In. | 1.42 |
| Weight Lb. | 1 |
| IOT Enabled | No |
| Has Camera | No |
| Each UPC | 045923118401 |
| Each Quantity | 1 |
| Each Length In. | 5.08 |
| Each Width In. | 3.19 |
| Each Height In. | 5 |
| Each Weight Lb. | 1.06 |
| Each Cubic Ft. | 0.0469 |
| Pack Type | Color Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923118408 |
| Case Quantity | 12 |
| Case Length In. | 10.63 |
| Case Width In. | 10.04 |
| Case Height In. | 10.75 |
| Case Weight Lb. | 12.79 |
| Case Cubic Ft. | 0.6639 |
| Dimmers | 6674;66ELV;86/103;ADTP703TU;AYCL-153P;DAL06P-C2;DDMX1;DSE06-10Z;DSL06;DSL06-1LZ;DSM10;DUL06P-C2;DVCL-153P;DVRP-253P;IPE04-1L;IPL06;LECL-153PH;MA-PRO;MACL-153M;MSCL-OP153M;NTRP-250;PD-10WX;PD-6WCL;RCL-153PNL;RF9640-ND;RH703PTUTC;RHCL450PTC;RRD-6CL;RRD |
| Dimmers | -PRO;SAL06P;SUF7;TAL06P-C2;TSL06;TSM10;VSUL06D |
| Accessories | 80-943;80-946;80-950;80-973;80-985;S8000;S8002;80-987;80-867;80-865;80-997 |
| Specifications | https://www.satco.com/catalog/product/specsheets/S11840 |
| Instructions | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11840_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11840_Dimensional_Drawing.pdf |
| Air Tight | Yes |
| ANSI Base | Integrated |
| Beam Spread | 36 |
| Can Size | 4 in. |
| CCT Selectable | Yes |
| Ceiling Aperture | 4.25 in. Cutout |
| Clearance Height | 3 |
| Color Temp | Warm to Cool White |
| Connection | Direct Wired |
| CRI | 90+ |
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Dimmable Function | Forward Phase or Reverse Phase or Phase Selectable |
| DLC Approved | No |
| FCC Compliant | Yes |
| Finish Family | White |
| Product Type | Remote Driver LED Downlight |
| Has Driver | Yes |
| Has Emergency Battery | No |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| IC Rated | Yes |
| Incandescent Equiv | 50W |
| Installation Notes | **If you purchase The 5W Emergency Driver (S8000) or the 10W Emergency Driver (S8002), you must also purchase the Emergency Driver Enclosure (80-973) |
| Lamp Base | Integrated |
| Lamp Shape | Integrated LED |
| Lens Finish | Clear |
| Lens Material | Plastic |
| Lumens | 650L-750L |
| Max Dry Wall Thickness (In.) | 1 in. |
| Mounting Procedure | Ceiling |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Power Factor | >0.9 |
| Rec Spacing Between Fixtures | 3 ft. to 4 ft. |
| Replaceable Light Source | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Style | Utility |
| Temperature (CCT) | 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K |
| Trim Color | White |
| Wattage Selectable | No |
| Order In Multiples Of | 1 |
| Shipping Tier | 1 |
| bundle | 1 |