SATCO NUVO's S11836R1 LED Retrofit Downlight is the easy way to convert traditional recessed lighting to high-lumen LED. This 5/6-inch round fixture is sized for, and comes ready with, an E26 base adapter for instant illumination when installed with existing cans. The stepped baffle design reduces glare and the fixture produces exceptional color rendering to enhance any environment from home to office.
| Tariff Code | 8539.52.0091 |
|---|---|
| UNSPSC | 39111515 |
| Warranty | 5-Years |
| Country of Origin | China |
| Bulb Included | Integrated |
| CA Prop 65 | Lead |
| CA Web Text | California T24 Listed |
| CA Regulations | California T24 2016 - 2025 JA8 Listed; T20 Listed |
| Title 20 | Yes |
| T24 Compliant | Yes |
| Diameter In. | 7.41 |
| Dimension String | H:2.31" DIA:7.41" |
| ENERGY STAR | Yes |
| Finish | Brushed Nickel |
| Fixture shape | Round |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Material | Steel |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +40C (+104F) |
| Safety Listing | cETLus - Classified |
| Location Rating | Wet |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Volts | 120V |
| Voltage Text | AC Only |
| Watts | 9W |
| Width In. | 7.41 |
| Height In. | 2.32 |
| Weight Lb. | 0.68 |
| IOT Enabled | No |
| Has Camera | No |
| Each UPC | 045923711893 |
| Each Quantity | 1 |
| Each Length In. | 7.6 |
| Each Width In. | 2.36 |
| Each Height In. | 8.46 |
| Each Weight Lb. | 0.81 |
| Each Cubic Ft. | 0.0878 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923711890 |
| Case Quantity | 8 |
| Case Length In. | 15.94 |
| Case Width In. | 10.43 |
| Case Height In. | 9.25 |
| Case Weight Lb. | 7.58 |
| Case Cubic Ft. | 0.89 |
| Replaces | S11836 |
| Dimmers | MA-PRO;RRD-PRO;HQRD-PRO;HQRA-PRO;ST-PRO-N;RRST-PRO-N;HRST-PRO-N;PD-5NE;CTRP-253P;DVRP-253P;NTRP-250;SELV-300P;DSE06-10Z;MACL-153M;STCL-153M;MACL-LFQ;MSCL-OP153M;DVCL-153P;RCL-153PNL;AYCL-153P;SCL-153P;CTCL-153P;LECL-153P;TTCL-100H;DVCL-253P;AYCL-253P |
| Dimmers | ;NTCL-250;TGCL-153PH;PD-6WCL;PD-10NXD;RRD-6ND;RRD-H6BRL;HQRD-6ND;HQRD-10D;HQRD-10NBD;HQRD-HN6BRL;HQRD-6CL;RRD-6CL;RNL06-10Z;TAL06P-C2;DDMX1;86/103;S11268;6672;RRD-10D;6674;IPL06;TSL06;DSM10;TSM10;66DF-10W;DSL06;MAELV-600;DW6HD;DH6HD;DG6HD;DL6HD;DZ6HD |
| Dimmers | ;DUL06P-C2;VSUL06D;RHCL450PTC;RH703PTUTC;WWRL50WH;WSX-PDT-WH;RF9640-ND;SAL06P;DAL06P-C2;SUF7;PHPM-WBX-120;ODMR0205;MR42400PLS |
| Accessories | 80-2676;80-982;80-983;S9000;80-996;S8999;80-988;80-989;80-868;S12621 |
| Specifications | https://www.satco.com/catalog/product/specsheets/S11836R1 |
| Instructions | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11836R1_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11836R1_Dimensional_Diagram.pdf |
| Air Tight | Yes |
| ANSI Base | E26 Adapter |
| Beam Spread | 90 |
| Bulb Count | 1 |
| Can Size | 5-6 in. |
| CCT Selectable | Yes |
| Ceiling Aperture | 5.875 in. Cutout |
| Clearance Height | 3.25 |
| Color Temp | Warm White to Natural Light |
| Connection | Connector or Adapter |
| CRI | 90+ |
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Dimmable Function | Forward or Reverse Phase |
| DLC Approved | No |
| ES Unique ID | 3354719 |
| ES Category | Downlight Solid State Retrofit |
| FCC Compliant | Yes |
| Finish Family | Brushed Nickel |
| Product Type | Downlight Retrofit |
| Has Emergency Battery | No |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| IC Rated | Yes |
| Incandescent Equiv | 65W |
| Lamp Base | Medium Adapter |
| Lamp Shape | Integrated LED |
| Lens Finish | Frost |
| Lens Material | Plastic (PS) |
| Lumens | 800L |
| Mounting Procedure | Ceiling |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Power Factor | >0.9 |
| Replaceable Light Source | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | No |
| Style | Contemporary |
| Surge Protection | Built-in surge protection - 2.5KV |
| Temperature (CCT) | 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K |
| THD | <45% |
| Trim Color | Brushed Nickel |
| Wattage Selectable | No |
| Order In Multiples Of | 1 |
| Shipping Tier | 1 |
| bundle | 1 |