Satco's S11834 7-watt retrofit downlight is a sleek lighting solution for both residential and commercial applications. This dimmable fixture is CCT selectable, for all your lighting needs. Versatile and maintenance free, this bronze fixture is rated to deliver 50,000 hours of illumination.
| Tariff Code | 8539.52.0091 |
|---|---|
| UNSPSC | 39111515 |
| Warranty | 5-Years |
| Country of Origin | China |
| Bulb Included | Integrated |
| CA Prop 65 | Lead |
| CA Web Text | Non-Compliant |
| CA Regulations | T20 Non-Compliant - Efficacy Rating <297 |
| Title 20 | No |
| T24 Compliant | No |
| Diameter In. | 5.31 |
| Dimension String | H:3.00" DIA:5.31" |
| Finish | Bronze |
| Fixture shape | Round |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Material | Aluminum |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +40C (+104F) |
| Safety Listing | cULus - Certified;cULus - Classified |
| Location Rating | Wet |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Volts | 120V |
| Watts | 7W |
| Width In. | 5.31 |
| Height In. | 3 |
| Weight Lb. | 0.364 |
| IOT Enabled | No |
| Has Camera | No |
| Each UPC | 045923118340 |
| Each Quantity | 1 |
| Each Length In. | 3.5 |
| Each Width In. | 5.5 |
| Each Height In. | 5.91 |
| Each Weight Lb. | 0.54 |
| Each Cubic Ft. | 0.0658 |
| Pack Type | Color Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923118347 |
| Case Quantity | 16 |
| Case Length In. | 23.03 |
| Case Width In. | 15.35 |
| Case Height In. | 6.69 |
| Case Weight Lb. | 9.99 |
| Case Cubic Ft. | 1.3686 |
| Substitute | S11834R1 |
| Replaces | S39847 |
| Dimmers | 6674;ADTP703TU;AYCL-153P;CTRP-253P;DAL06P-C2;DSM10;DVCL-153P;DVRP-253P;IPL06;LECL-153PH;MSCL-OP153M;NTCL-250;NTRP-250;TAL06P-C2 |
| Specifications | https://www.satco.com/catalog/product/specsheets/S11834 |
| Instructions | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11834_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11834_Dimensional_Drawing.pdf |
| ANSI Base | E26 Adapter |
| Beam Spread | 90 |
| Can Size | 4 in. |
| CCT Selectable | Yes |
| Ceiling Aperture | 4.25 in. Cutout |
| Clearance Height | 3 |
| Color Temp | Warm to Cool White |
| Connection | Direct Wired |
| CRI | 90+ |
| Dark Sky Rated | No |
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Dimmable Function | Forward Phase or Reverse Phase or Phase Selectable |
| DLC Approved | No |
| FCC Compliant | Yes |
| Finish Family | Bronze |
| Product Type | Downlight Retrofit |
| Has Driver | Yes |
| Has Emergency Battery | No |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| IC Rated | Yes |
| Incandescent Equiv | 50W |
| Installation Notes | Aluminum Pressure Brackets |
| Lamp Base | Medium Adapter |
| Lamp Shape | Integrated LED |
| Lens Finish | Frost |
| Lens Material | Plastic (PS) |
| Lumens | 600L |
| Mounting Procedure | Ceiling |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Power Factor | >0.9 |
| Replaceable Light Source | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | No |
| Style | Contemporary |
| Temperature (CCT) | 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K |
| Trim Color | Bronze |
| Wattage Selectable | No |
| Photocell | No |
| Order In Multiples Of | 1 |
| Shipping Tier | 1 |
| bundle | 1 |