Satco's S11812 wattage selectable, 8 inch LED commercial downlight is the perfect solution for offices, stores, hospitals, and hotels. Dimmable and CCT selectable, this direct wired downlight installs easily even in the most challenging renovations and new constructions. Versatile and simple, this downlight delivers 50,000 hours of warm to cool white light.
| Tariff Code | 9405.42.6000 |
|---|---|
| UNSPSC | 39111515 |
| Warranty | 5-Years |
| Country of Origin | Thailand |
| Bulb Included | Integrated |
| CA Prop 65 | Lead |
| CA Web Text | Lawful for sale |
| CA Regulations | T20 Exempt - Fixtures Not Regulated |
| Title 20 | Exempt |
| T24 Compliant | No |
| Diameter In. | 9.06 |
| Dimension String | H:5.05" DIA:9.06" |
| ENERGY STAR | No |
| Finish | White |
| Fixture shape | Round |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Material | Aluminum |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +40C (+104F) |
| Safety Listing | cETLus - Listed |
| Location Rating | Damp |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Volts | 120V-277V |
| Voltage Text | Range Voltage;AC Only |
| Watts | 19W/26W/32W |
| Width In. | 9.06 |
| Height In. | 5.05 |
| Weight Lb. | 1.9 |
| IOT Enabled | No |
| Has Camera | No |
| Each UPC | 045923118128 |
| Each Quantity | 1 |
| Each Length In. | 9.84 |
| Each Width In. | 9.84 |
| Each Height In. | 7.48 |
| Each Weight Lb. | 2.48 |
| Each Cubic Ft. | 0.4191 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923118125 |
| Case Quantity | 4 |
| Case Length In. | 20.28 |
| Case Width In. | 10.43 |
| Case Height In. | 15.94 |
| Case Weight Lb. | 12.06 |
| Case Cubic Ft. | 1.9512 |
| Dimmers | ADPD4FBL3P2W4;DF10P;DS710-10Z;DVSCSTV;DVSTV;IP710-LFZ;MS-Z101;MS-Z101-V;NTSTV-DV;SF10P |
| Accessories | 80-2755;80-948;80-959;S8003;S13542 |
| Specifications | https://www.satco.com/catalog/product/specsheets/S11812 |
| Instructions | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11812_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11812_Drawing.pdf |
| Air Tight | No |
| ANSI Base | Integrated |
| Beam Spread | 80 |
| Can Size | 8 in. |
| CCT Selectable | Yes |
| Ceiling Aperture | 8.30 in. Cutout |
| Color Temp | Warm to Cool White |
| Connection | Direct Wired |
| CRI | 80+ |
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Dimmable Function | 0-10V Dimming Only |
| DLC Approved | No |
| FCC Compliant | Yes |
| Finish Family | White |
| Product Type | Commercial Downlight Retrofit |
| Has Driver | Yes |
| Has Emergency Battery | No |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| IC Rated | Yes |
| Incandescent Equiv | 100W/120W/150W |
| Installation Notes | Can be installed with or without the rough-in plate (80-959) |
| Lamp Base | Integrated |
| Lamp Shape | Integrated LED |
| Lens Finish | Clear |
| Lens Material | Polycarbonate (PC) |
| Lumens | 1600L/2000L/2450L |
| Mounting Procedure | Ceiling |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Power Factor | 0.99 |
| Replaceable Light Source | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Style | Utility |
| Temperature (CCT) | 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K |
| Trim Color | White |
| Wattage Selectable | Yes |
| Order In Multiples Of | 1 |
| Shipping Tier | 1 |
| bundle | 1 |