Satco's S11851 15 watt commercial LED downlight offers versatility and functionality in commercial applications. The round fixture in white finish is a practical solution for energy efficient lighting. This dimmable, recessed downlight is CCT selectable, offering you 50,000 hours of warm to cool white light.
| Tariff Code | 9405.42.6000 |
|---|---|
| UNSPSC | 39111515 |
| Warranty | 5-Years |
| Country of Origin | Thailand |
| Bulb Included | Integrated |
| CA Prop 65 | Lead |
| CA Web Text | Lawful for sale |
| CA Regulations | T20 Exempt - Fixtures Not Regulated |
| Title 20 | Exempt |
| T24 Compliant | No |
| Diameter In. | 7.4 |
| Dimension String | H:3.46" DIA:7.40" |
| ENERGY STAR | Yes |
| Finish | White |
| Fixture shape | Round |
| Indoor Outdoor | Indoor;Outdoor |
| Material | Aluminum |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +40C (+104F) |
| Safety Listing | cETLus - Listed |
| Location Rating | Wet |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Volts | 120V-277V |
| Voltage Text | Range Voltage;AC Only |
| Watts | 15W |
| Width In. | 7.4 |
| Height In. | 3.46 |
| Weight Lb. | 1.05 |
| IOT Enabled | No |
| Has Camera | No |
| Each UPC | 045923118517 |
| Each Quantity | 1 |
| Each Length In. | 7.87 |
| Each Width In. | 3.94 |
| Each Height In. | 9.05 |
| Each Weight Lb. | 1.34 |
| Each Cubic Ft. | 0.1624 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923118514 |
| Case Quantity | 8 |
| Case Length In. | 16.54 |
| Case Width In. | 16.34 |
| Case Height In. | 9.84 |
| Case Weight Lb. | 12.1 |
| Case Cubic Ft. | 1.539 |
| Substitute | S21601 |
| Dimmers | ADPD4FBL3P2W4;DF10P;DS710-10Z;DVSCSTV;DVSTV;IP710-LFZ;MS-Z101;MS-Z101-V;NTSTV-DV;SF10P;RMJS-8T-DV-B + PJ2-3BRL-GWH-L01 |
| Accessories | 80-959;80-973;S8000;S8002;80-987;80-944;S13541 |
| Specifications | https://www.satco.com/catalog/product/specsheets/S11851 |
| Instructions | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11851_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11851_Dimensional_Drawing.pdf |
| Air Tight | No |
| ANSI Base | Integrated |
| Beam Spread | 90 |
| Can Size | 6 in. |
| CCT Selectable | Yes |
| Ceiling Aperture | 6.02 in. Cutout |
| Color Temp | Warm to Cool White |
| CRI | 80+ |
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Dimmable Function | 0-10V Dimming Only |
| DLC Approved | No |
| ES Unique ID | 3893922 |
| ES Category | Downlight Recessed |
| FCC Compliant | Yes |
| Finish Family | White |
| Product Type | Commercial Downlight Retrofit |
| Has Driver | Yes |
| Has Emergency Battery | No |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| IC Rated | Yes |
| Incandescent Equiv | 75W |
| Installation Notes | J-box required but not included |
| Lamp Base | Integrated |
| Lamp Shape | Integrated LED |
| Lens Material | Polycarbonate (PC) |
| Lumens | 1600L |
| Mounting Procedure | Ceiling |
| NSF Approved | No |
| Operating Frequency | 50/60Hz |
| Power Factor | 0.99 |
| Replaceable Light Source | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Style | Utility |
| Temperature (CCT) | 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K |
| Trim Color | White |
| Wattage Selectable | No |
| Order In Multiples Of | 1 |
| Shipping Tier | 1 |
| bundle | 1 |