Illuminate any space with ease using SATCO NUVO's A19 lamps with ColorQuick technology. These versatile lamps allow you to choose the perfect color temperature for any room, creating an atmosphere that suits your mood. Whether you want to relax in the living room after a long day, or work in a well-lit office, our lamps offer the perfect lighting solution. Available with dimming capabilities, you can adjust the brightness to your liking. With a high 90 CRI, our lamps provide exceptional color rendering, ensuring that colors look vibrant and true-to-life. They are also rated for damp locations and enclosed fixtures, making them suitable for use in any area of your home. Ideal for use in bedrooms, living rooms, offices, table lamps, floor lamps, ceiling fans, and more, these A19 lamps are the perfect addition to any space.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S11795 |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11795_Dimensional_Drawing.pdf |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Type A |
| Tariff Code | 8539.52.0010 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Housing Color | White |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Amps | 0.163A |
| ANSI Base | GU24 |
| Beam Spread | 220° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | Yes |
| Color of Light | Warm White to Natural Light |
| Color Rendering Index (CRI) | 90+ |
| Dimmable | Yes |
| Avg Rated Hours | 25000 |
| Incandescent Equiv | 75W |
| Base | Bi Pin GU24 |
| Lamp Filament | LED |
| Shape | A19 |
| Brightness (Lumens) | 1100 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 12 |
| Color Temperature (Kelvin) | 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K |
| Material | Polyamide (PA) |
| Finish | White |
| Lens Finish | White |
| Lens Material | Polycarbonate (PC) |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +40C (+104F) |
| Power Factor | 0.7 |
| Three-Way | No |
| MOD | 2.36" |
| MOL | 4.29" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.016 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045900000000 |
| Inner Quantity | 12 |
| Inner Length | 15.35" |
| Inner Width | 5.24" |
| Inner Height | 5.04" |
| Inner Weight | 2.52 |
| Inner Cubic Ft. | 0.2346 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 48 |
| Case Length | 21.85" |
| Case Width | 15.94" |
| Case Height | 5.9" |
| Case Weight | 12.08 |
| Case Cubic Ft. | 1.1892 |
| Catalog Description | 12 Watt A19 LED - Bi Pin GU24 Base - CCT Selectable - 120 Volt - White Finish |
| Description | 12A19/LED/5CCT/GU24/120V |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101628 |
| Enclosure Rating | Enclosed Rated Lamp |
| Image File Name | S11795.jpg |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 2.44 |
| Each Width In. | 2.44 |
| Each Height In. | 4.65 |
| Each Weight Lb. | 0.2 |
| Dimmers | 6672 |
| Dimmers | 6674 |
| Dimmers | 66DF-10W |
| Dimmers | 66ELV |
| Dimmers | 80/2699 |
| Dimmers | 80/2700 |
| Dimmers | 80/2701 |
| Dimmers | 80/2702 |
| Dimmers | 80/2703 |
| Dimmers | 80/2704 |
| Dimmers | 86/103 |
| Dimmers | AYCL-153P |
| Dimmers | AYCL-253P |
| Dimmers | CTCL-153P |
| Dimmers | CTRP-253P |
| Dimmers | DAL06P-C2 |
| Dimmers | DDL06 |
| Dimmers | DDMX1 |
| Dimmers | DG6HD |
| Dimmers | DH6HD |
| Dimmers | DL6HD |
| Dimmers | DSL06 |
| Dimmers | DSL06-1LZ |
| Dimmers | DSM10 |
| Dimmers | DVCL-153P |
| Dimmers | DVCL-253P |
| Dimmers | DVRP-253P |
| Dimmers | DW6HD |
| Dimmers | DZ6HD |
| Dimmers | HQRA-PRO |
| Dimmers | HQRD-10D |
| Dimmers | HQRD-10NBD |
| Dimmers | HQRD-6ND |
| Dimmers | HQRD-HN6BRL |
| Dimmers | HQRD-PRO |
| Dimmers | HRST-PRO-N |
| Dimmers | IPL06 |
| Dimmers | LECL-153P |
| Dimmers | MA-PRO |
| Dimmers | MACL-153M |
| Dimmers | MACL-LFQ |
| Dimmers | MRF2S-6ELV |
| Dimmers | MSCL-OP153M |
| Dimmers | NTCL-250 |
| Dimmers | NTRP-250 |
| Dimmers | NXFRD-UNV |
| Dimmers | PD-10NXD |
| Dimmers | PD-5NE |
| Dimmers | PD-6WCL |
| Dimmers | RCL-153PNL |
| Dimmers | RF9640-ND |
| Dimmers | RH703PTUTC |
| Dimmers | RNL06-10Z |
| Dimmers | RRD-10D |
| Dimmers | RRD-6CL |
| Dimmers | RRD-6ND |
| Dimmers | RRD-H6BRL |
| Dimmers | RRD-PRO |
| Dimmers | RRST-PRO-N |
| Dimmers | S11268 |
| Dimmers | SAL06P |
| Dimmers | SCL-153P |
| Dimmers | ST-PRO-N |
| Dimmers | STCL-153M |
| Dimmers | SUF7 |
| Dimmers | TAL06P-C2 |
| Dimmers | TGCL-153PH |
| Dimmers | TSL06 |
| Dimmers | TSM10 |
| Dimmers | TTCL-100H |
| Dimmers | VSUL06D |
| Dimmers | WSX-PDT-WH |
| Dimmers | WWRL50WH |
| Dimmers | 6672;6674;66DF-10W;66ELV;80/2699;80/2700;80/2701;80/2702;80/2703;80/2704;86/103;AYCL-153P;AYCL-253P;CTCL-153P;CTRP-253P;DAL06P-C2;DDL06;DDMX1;DG6HD;DH6HD;DL6HD;DSL06;DSL06-1LZ;DSM10;DVCL-153P;DVCL-253P;DVRP-253P;DW6HD;DZ6HD;HQRA-PRO;HQRD-10D;HQRD-10 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 12W A19 LED Bi Pin GU24 CCT Selectable 120V White |