SATCO NUVO's premium LED T8 dual mode lamps offer the most versatility of any linear replacement lamp on the market. These lamps are compatible with ballasts and in ballast bypass systems with single or double-ended wiring to maximize ease of installation. Choose from two, three, or four foot lengths and select 3500K/4000K/5000K during installation for immediate energy savings anywhere fluorescent lamps were used.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S11761 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11761_Instructions.pdf |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Linear |
| Tariff Code | 8539.52.0051 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Housing Color | White |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | DLC, cULus |
| Location Rating | Damp |
| IP Rating | IP20 |
| Amps | 0.100-0.043A |
| ANSI Base | G13 |
| Ballast Bypass Direct | Dual |
| Beam Spread | 180° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | Yes |
| Color of Light | Neutral White to Natural Light |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Dimmable | Yes |
| Dimming Technology | Type A Mode |
| Fluor Equiv | 32W |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| Incandescent Equiv | 50W |
| Base | Medium Bi Pin |
| Lamp Filament | LED |
| Shape | T8 |
| Lamp Ballast Type | Type A/B |
| Lamp End Type | Double |
| Lamp End Type | Single |
| Brightness (Lumens) | 1675/1700/1700 |
| Voltage | 120-277 |
| Wattage | 12 |
| Color Temperature (Kelvin) | 3500K/4000K/5000K |
| Material | Glass / Plastic |
| Finish | White |
| Lens Finish | Frost |
| Lens Material | Glass |
| Operating Frequency | 50/60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Power Factor | 0.9 |
| Shatter Proof Type | PET Coated |
| Surge Protection | Built-in-surge protection - 0.7KV |
| Three-Way | No |
| MOD | 1" |
| MOL | 35.78" |
| Nominal Length | 36" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0208 |
| Pack Type | Sleeve |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 25 |
| Case Length | 38.2" |
| Case Width | 6.5" |
| Case Height | 6.7" |
| Case Weight | 13.67 |
| Case Cubic Ft. | 0.9627 |
| Catalog Description | 12 Watt T8 LED - CCT Selectable - Medium bi-pin base - 50000 Hours - Type A/B - Ballast Bypass or Direct Replacement - Single or Double Ended Wiring - Glass with PET coating |
| Description | 12T8/LED/36-CCT/DM/BP-DR |
| DLC Approved | Yes |
| UNSPSC | 39101628 |
| Ballasting Requirements | Ballast required (Type A) or Ballast Bypass (Type B) |
| Dimmable Function | Only in Type A mode |
| Dimmable Function | Check Ballast MFG for Dimmer Compatibility |
| DLC Classification | Standard |
| DLC ID | S-5FL73B |
| DLC Primary Use | Dual Mode Internal Driver (UL Type A and Type B) |
| Image File Name | S11761.jpg |
| Installation Notes | Not for use in vapor tight fixtures. |
| NSF Approved | Yes |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 36 |
| Each Width In. | 1 |
| Each Height In. | 1 |
| Each Weight Lb. | 0.54 |
| Substitute | S21761 |
| Company | SATCO |
| Status | Discontinued |
| Product Name | 12W T8 LED CCT Selectable Medium Bi-Pin Base 50000 hrs |