SATCO NUVO's LED BR lamps are the perfect lighting solution for a range of indoor spaces. CCT selectable, choose from 2700/3000/3500/4000/5000K color temperatures at installation to create the perfect ambiance for any room. Offered in both 8.5W BR30 and 13 W BR40 configurations, with an impressive 82 lumens per watt. With a wide 100 degree beam angle and a color rendering index of 90, these lamps ensure maximum coverage of true-to-life illumination in living rooms, family rooms, kitchens and hallways.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S11778 |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11778_Dimensional_Diagram.pdf |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Reflector |
| Tariff Code | 8539.52.0030 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Flicker Free | No |
| Housing Color | White |
| CBCP | 250 |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Amps | 0.0708A |
| ANSI Base | E26 |
| Beam Spread | 100° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | Yes |
| Color of Light | Warm White to Natural Light |
| Color Rendering Index (CRI) | 90+ |
| Dimmable | Yes |
| Avg Rated Hours | 25000 |
| Incandescent Equiv | 65W |
| Base | Medium |
| Lamp Filament | LED |
| Shape | BR30 |
| Brightness (Lumens) | 700 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 8.5 |
| Color Temperature (Kelvin) | 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K |
| Material | Plastic |
| Finish | White |
| THD | 71% |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Frost |
| Lens Material | Plastic |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Power Factor | 0.7 |
| Three-Way | No |
| MOD | 3.71" |
| MOL | 5.06" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0495 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045900000000 |
| Inner Quantity | 6 |
| Inner Length | 5.9" |
| Inner Width | 8.27" |
| Inner Height | 12.4" |
| Inner Weight | 1.8 |
| Inner Cubic Ft. | 0.3501 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 24 |
| Case Length | 12.79" |
| Case Width | 13.19" |
| Case Height | 17.52" |
| Case Weight | 7.06 |
| Case Cubic Ft. | 1.7104 |
| Catalog Description | 8.5 Watt BR30 LED - Medium Base - CCT Selectable - White Finish - 90 CRI - 120 Volt |
| Description | 8.5BR30/LED/5CCT/E26/120V |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101628 |
| Enclosure Rating | Enclosed Rated Lamp |
| Image File Name | S11778.jpg |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 3.94 |
| Each Width In. | 3.94 |
| Each Height In. | 5.51 |
| Each Weight Lb. | 0.29 |
| Dimmers | DAL06P-C2 |
| Dimmers | MA-PRO |
| Dimmers | RRD-PRO |
| Dimmers | HQRD-PRO |
| Dimmers | HQRA-PRO |
| Dimmers | ST-PRO-N |
| Dimmers | RRST-PRO-N |
| Dimmers | HRST-PRO-N |
| Dimmers | RCL-153PNL |
| Dimmers | DVCL-153P |
| Dimmers | AYCL-153P |
| Dimmers | SCL-153P |
| Dimmers | CTCL-153P |
| Dimmers | LECL-153P |
| Dimmers | TTCL-100H |
| Dimmers | DVCL-253P |
| Dimmers | AYCL-253P |
| Dimmers | NTCL-250 |
| Dimmers | TGCL-153PH |
| Dimmers | 6672 |
| Dimmers | 6674 |
| Dimmers | IPL06 |
| Dimmers | DSL06 |
| Dimmers | TSL06 |
| Dimmers | RNL06-10Z |
| Dimmers | DSM10 |
| Dimmers | TSM10 |
| Dimmers | PD-5NE |
| Dimmers | MRF2S-6ELV |
| Dimmers | MACL-153M |
| Dimmers | STCL-153M |
| Dimmers | MACL-LFQ |
| Dimmers | MSCL-OP153M |
| Dimmers | S11268 |
| Dimmers | CTRP-253P |
| Dimmers | DVRP-253P |
| Dimmers | NTRP-250 |
| Dimmers | DSE06-10Z |
| Dimmers | 86/103 |
| Dimmers | DDL06 |
| Dimmers | RRD-6CL |
| Dimmers | RHCL450PTC |
| Dimmers | PD-6WCL |
| Dimmers | PD-10NXD |
| Dimmers | RRD-10D |
| Dimmers | RRD-6ND |
| Dimmers | RRD-H6BRL |
| Dimmers | HQRD-6ND |
| Dimmers | HQRD-10D |
| Dimmers | HQRD-10NBD |
| Dimmers | HQRD-HN6BRL |
| Dimmers | DSL06-1LZ |
| Dimmers | 66ELV |
| Dimmers | DDMX1 |
| Dimmers | RF9640-ND |
| Dimmers | VSUL06D |
| Dimmers | SUF7 |
| Dimmers | DUL06P-C2 |
| Dimmers | DW6HD |
| Dimmers | DH6HD |
| Dimmers | DG6HD |
| Dimmers | DZ6HD |
| Dimmers | DL6HD |
| Dimmers | SAL06P |
| Dimmers | WWRL50WH |
| Dimmers | 66DF-10W |
| Dimmers | WSX-PDT-WH |
| Dimmers | NXFRD-UNV |
| Dimmers | DAL06P-C2;MA-PRO;RRD-PRO;HQRD-PRO;HQRA-PRO;ST-PRO-N;RRST-PRO-N;HRST-PRO-N;RCL-153PNL;DVCL-153P;AYCL-153P;SCL-153P;CTCL-153P;LECL-153P;TTCL-100H;DVCL-253P;AYCL-253P;NTCL-250;TGCL-153PH;6672;6674;IPL06;DSL06;TSL06;RNL06-10Z;DSM10;TSM10;PD-5NE;MRF2S-6E |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 8.5W BR30 LED CCT Sel White 90 CRI 120V |