SATCO NUVO's T8 lamps with Battery Backup are the logical choice for commercial installations. Providing up to 90-minutes of illumination in the event of a power failure, these lamps are ideal for use where backup lighting is essential. Available in 15W and 17W options, both are designed to replace our most popular T8 and T12 fluorescent lamps, with the 17W model offering the option of higher lumen output. These new lamps have Increased safety and energy efficiency while reducing maintenance costs with this easy-to-install fluorescent alternative.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S11731 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11731_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11731_Dimensional_Drawing.pdf |
| Video | https://youtu.be/ui7Sp_b1-ms |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Linear |
| Tariff Code | 8539.52.0051 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | China |
| Housing Color | White |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | DLC, cRUus, cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| IP Rating | IP20 |
| Amps | 0.142-0.061A |
| ANSI Base | G13 |
| Ballast Bypass Direct | Ballast Bypass |
| Beam Spread | 140° |
| Burning Position | Horizontal |
| CCT Selectable | Yes |
| Color of Light | Neutral White to Natural Light |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Fluor Equiv | 32W |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| Incandescent Equiv | 90W |
| Base | Medium Bi Pin |
| Lamp Filament | LED |
| Shape | T8 |
| Lamp Ballast Type | Type B |
| Lamp End Type | Single |
| Brightness (Lumens) | 2100/2300/2200 |
| Voltage | 120-277 |
| Wattage | 17 |
| Color Temperature (Kelvin) | 3500K/4000K/5000K |
| Material | Aluminum |
| Finish | White |
| THD | <25% |
| Lens Finish | Frost |
| Lens Material | Polycarbonate (PC) |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Power Factor | 0.9 |
| Surge Protection | Built-In Surge Protection - 1KV |
| Three-Way | No |
| Has Emergency Battery | Yes |
| Battery Chemistry | Lithium-ion (Li-ion) |
| MOD | 1.13" |
| MOL | 47.78" |
| Nominal Length | 48" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0765 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 20 |
| Case Length | 49" |
| Case Width | 11" |
| Case Height | 6.5" |
| Case Weight | 26.5 |
| Case Cubic Ft. | 2.0275 |
| Catalog Description | 17 Watt 48 Inch T8 LED - 35K/40K/50K CCT Selectable - Ballast Bypass with Battery Backup - G13 Base - 120-277 Volt |
| Description | 17T8/LED/48-CCT/BB/BP |
| DLC Approved | Yes |
| UNSPSC | 39101628 |
| Ballasting Requirements | Ballast Bypass |
| DLC Classification | Standard |
| DLC ID | S-MASCZT |
| DLC Primary Use | Internal Driver/Line Voltage (UL Type B) Lamps |
| Enclosure Rating | Not for use in fully enclosed vapor tight fixtures |
| Image File Name | S11731.jpg |
| Installation Notes | Not for use in vapor tight fixtures. Maximum Mounting Height: 13 Feet |
| NSF Approved | Yes |
| Product Notes | Height at switch: 1.30 Inches |
| Product Notes | Work time after power failure: 90 Minutes |
| Product Notes | Battery Recharge Time is 24 hours |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| SDS class | Lithium_Ion_Battery |
| Technology | LED |
| Tube Guard Use | No |
| Each Length In. | 48.11 |
| Each Width In. | 2.05 |
| Each Height In. | 1.34 |
| Each Weight Lb. | 1.19 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 17W 48In T8 LED 35K-50K CCT Ballast Bypass G13 Base 120-277 V |