SATCO NUVO's S11686 black finish 6-inch round Performer Series LED Slimfit Downlight combines sleek design with high-performance versatility. Featuring a flat lens, adjustable spring clips, and an innovative remote driver J-box, it offers easy installation in a variety of settings. The non-conductive dead front trim ensures safe operation in wet locations, making it perfect for showers, bathrooms, and other damp areas. NEC compliance for closet installations further enhances its adaptability. With IC and Airtight ratings, 5 selectable CCT options, 90 CRI for vibrant illumination, and a 50,000-hour lifespan supported by a 5-year warranty, this downlight delivers safe, efficient, and reliable lighting solutions.
| Tariff Code | 9405.11.8010 |
|---|---|
| UNSPSC | 39111515 |
| Warranty | 5-Years |
| Country of Origin | Vietnam |
| Additional Info | FT4 cable between driver and lighting head |
| Bulb Included | Integrated |
| CA Prop 65 | Lead |
| CA Web Text | Lawful for sale |
| CA Regulations | California T24 2016 - 2025 JA8 Listed |
| Title 20 | No |
| T24 Compliant | Yes |
| Diameter In. | 6.77 |
| Dimension String | H:1.18" DIA:6.77" |
| ENERGY STAR | Yes |
| Finish | Black |
| Fixture shape | Round |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| IP Rating | IP44 |
| Material | Plastic |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +40C (+104F) |
| Safety Listing | cETLus - Certified |
| Location Rating | Wet |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Volts | 120V |
| Voltage Text | AC Only |
| Watts | 11W |
| Width In. | 6.77 |
| Height In. | 1.18 |
| Weight Lb. | 0.88 |
| Each UPC | 045923116865 |
| Each Quantity | 1 |
| Each Length In. | 7.09 |
| Each Width In. | 2.2 |
| Each Height In. | 6.89 |
| Each Weight Lb. | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0622 |
| Pack Type | Color Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923116862 |
| Case Quantity | 12 |
| Case Length In. | 14.96 |
| Case Width In. | 7.28 |
| Case Height In. | 14.57 |
| Case Weight Lb. | 13.01 |
| Case Cubic Ft. | 0.9183 |
| Dimmers | MA-PRO;RRD-PRO;HQRD-PRO;HQRA-PRO;ST-PRO-N;RRST-PRO-N;HRST-PRO-N;PD-5NE;MRF2S-6ELV;DVRF-5NE;CTRP-253P;DVRP-253P;NTRP-250;SELV-300P;DSE06-10Z;VPE06-1LZ;MACL-153M;STCL-153M;MACL-LFQ;MSCL-OP153M;DVCL-153P;RCL-153PNL;AYCL-153P;SCL-153P;CTCL-153P;LECL-153P |
| Dimmers | ;TTCL-100H;DVCL-253P;AYCL-253P;NTCL-250;TGCL-153PH;PD-6WCL;PD-10NXD;DVRF-6L;RRD-6ND;RRD-H6BRL;HQRD-6ND;HQRD-10D;HQRD-10NBD;HQRD-HN6BRL;HQRD-6CL;RRD-6CL;RNL06-10Z;TAL06P-C2;DDMX1;86/103;S11268;6672;RRD-10D;6674;IPL06;TSL06;DSM10;TSM10;66DF-10W;DSL06;D |
| Dimmers | DL06;MAELV-600;SLV-600P;DW6HD;DH6HD;DG6HD;DL6HD;DZ6HD;DUL06P-C2;VSUL06D;RHCL450PTC;WWRL50WH;REL06-WW;WSX-PDT-WH;RF9640-ND;ADTP703TU;DAL06P-C2;SUF7;NXFRD-UNV;S11270;80/2699;80/2700;80/2701;80/2702;80/2703;80/2704;PD-3PCL;MRF2-3LD;MRF2-3PD;RRD-3LD;RRD- |
| Dimmers | 3PD;HQR-3LD;HQR-3PD;PHPM-WBX-120;ODMR0205;MR42400PLS |
| Accessories | 80-866;80-867;80-944;80-952;80-973;80-985;80-987;80-997;S8000;S8002 |
| Specifications | https://www.satco.com/catalog/product/specsheets/S11686 |
| Instructions | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11686_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11686_Dimensional_Diagram.pdf |
| Air Tight | Yes |
| ANSI Base | Integrated |
| Beam Spread | 110 |
| CCT Selectable | Yes |
| Ceiling Aperture | 6.19 |
| Clearance Height | 2 |
| Closet Rated | Yes |
| Color Temp | Warm White to Natural Light |
| Connection | Hardwire |
| CRI | 90+ |
| Dark Sky Rated | No |
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Dimmable Function | Line Voltage; 120V Only |
| ES Unique ID | 4510055 |
| ES Category | Downlight Recessed |
| FCC Compliant | Yes |
| Finish Family | Black |
| Product Type | Remote Driver LED Downlight |
| Flicker Free | Yes |
| Has Emergency Battery | No |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| IC Rated | Yes |
| OSHA Compliant | No |
| Incandescent Equiv | 75W |
| Lamp Base | Integrated |
| Lamp Shape | Integrated LED |
| Lens Finish | Matte Frosted |
| Lens Material | Polycarbonate (PC) |
| Lumens | 1000L |
| Mounting Height | 2.28 |
| Mounting Diameter | 6.18 |
| NEC Compliance | Clothes Closet Certified - Reg: 410.16 (A)(3) and 410.16 (C)(5) |
| NSF Approved | No |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Power Factor | >0.9 |
| Replaceable Light Source | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Style | Utility |
| Surge Protection | Built-in surge protection - 2.5KV |
| Temperature (CCT) | 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K |
| THD | <20% |
| Trim Color | Black |
| Up Down Installation | Down |
| Wattage Selectable | No |
| Order In Multiples Of | 1 |
| Shipping Tier | 1 |
| bundle | 1 |