Elevate your lighting with SATCO NUVO's S11644 LED Retrofit Downlight, designed with impeccable color rendering. This retrofit is 12.5-watts with a beam spread of 100 degrees and a color temperature of 4000K, making it the perfect upgrade for existing screw base lamps. Featuring a smooth baffle design and including an E26 adapter with multiple single color temperature options in a 5-6 inch housing. Illuminate your kitchens, bathrooms, bedrooms, and living spaces with ease and elegance.
| Tariff Code | 8539.52.0091 |
|---|---|
| UNSPSC | 39111515 |
| Warranty | 5-Years |
| Country of Origin | China |
| Bulb Included | Integrated |
| CA Prop 65 | Lead |
| CA Web Text | California T24 Listed |
| CA Regulations | California T24 2016 - 2025 JA8 Listed; T20 Listed |
| Title 20 | Yes |
| T24 Compliant | Yes |
| Diameter In. | 7.36 |
| Dimension String | H:1.97" DIA:7.36" |
| ENERGY STAR | No |
| Finish | White |
| Fixture shape | Round |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Includes | E26 Adapter included (S9001) |
| Material | Die-Cast Aluminum |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Safety Listing | cRUus - Recognized Component;cULus - Certified;cULus - Classified |
| Location Rating | Wet |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Volts | 120V |
| Watts | 12.5W |
| Width In. | 7.36 |
| Height In. | 1.97 |
| Weight Lb. | 0.6 |
| IOT Enabled | No |
| Has Camera | No |
| Each UPC | 045923116445 |
| Each Quantity | 1 |
| Each Length In. | 8.07 |
| Each Width In. | 2.76 |
| Each Height In. | 8.07 |
| Each Weight Lb. | 0.81 |
| Each Cubic Ft. | 0.104 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923116442 |
| Case Quantity | 12 |
| Case Length In. | 25 |
| Case Width In. | 11.81 |
| Case Height In. | 8.86 |
| Case Weight Lb. | 10.69 |
| Case Cubic Ft. | 1.5138 |
| Substitute | S12604 |
| Dimmers | DAL06P-C2;MA-PRO;RRD-PRO;HQRD-PRO;HQRA-PRO;ST-PRO-N;RRST-PRO-N;HRST-PRO-N;RCL-153PNL;DVCL-153P;AYCL-153P;SCL-153P;CTCL-153P;LECL-153P;TTCL-100H;DVCL-253P;AYCL-253P;NTCL-250;TGCL-153PH;6672;ADTP703TU;6674;IPL06;DSL06;TSL06;RNL06-10Z;DSM10;TSM10;PD-5NE |
| Dimmers | ;MRF2S-6ELV;MACL-153M;STCL-153M;MACL-LFQ;MSCL-OP153M;S11268;CTRP-253P;DVRP-253P;NTRP-250;DSE06-10Z;86/103;DDL06;RRD-6CL;RH703PTUTC;RHCL450PTC;TAL06P-C2;PD-6WCL;PD-10NXD;RRD-10D;RRD-6ND;RRD-H6BRL;HQRD-6ND;HQRD-10D;HQRD-10NBD;HQRD-HN6BRL;DSL06-1LZ;66EL |
| Dimmers | V;DDMX1;RF9640-ND;VSUL06D;SUF7;DUL06P-C2;DW6HD;DH6HD;DG6HD;DZ6HD;DL6HD;SAL06P;WWRL50WH;66EV-10W;66DF-10W;WSX-PDT-WH;NXFRD-UNV;80/2699;80/2700;80/2701;80/2702;80/2703;80/2704 |
| Accessories | 80-982;80-983;80-996;80-988;80-989;80-868;S12621 |
| Specifications | https://www.satco.com/catalog/product/specsheets/S11644 |
| Instructions | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11644_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11644_Dimensional_Diagram.pdf |
| Air Tight | Yes |
| ANSI Base | E26 Adapter |
| Beam Spread | 100 |
| Bulb Count | 1 |
| Can Size | 5-6 in. |
| CCT Selectable | No |
| Ceiling Aperture | 5.36 in. Cutout |
| Color Temp | Cool White |
| Connection | Connector or Adapter |
| CRI | 90+ |
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Dimmable Function | Forward or Reverse Phase |
| DLC Approved | No |
| FCC Compliant | Yes |
| Finish Family | White |
| Product Type | Downlight Retrofit |
| Has Emergency Battery | No |
| Avg Rated Hours | 35000 |
| IC Rated | Yes |
| Incandescent Equiv | 75W |
| Lamp Base | Medium Adapter |
| Lamp Shape | Integrated LED |
| Lens Finish | White |
| Lens Material | Polycarbonate (PC) |
| Lumens | 900L |
| Minimum Compartment Size | For the 5 in. Recessed Luminaire: Dia: 5.38, Height: 7.5; For the 6 in. Recessed Luminaire: Dia: 6 In, Height: 7.5 in |
| Mounting Procedure | Ceiling |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Power Factor | 0.9 |
| Replaceable Light Source | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Style | Utility |
| Temperature (CCT) | 4000K |
| THD | <30% |
| Trim Color | White |
| Wattage Selectable | No |
| Order In Multiples Of | 1 |
| Shipping Tier | 1 |
| bundle | 1 |