SATCO NUVO's LED Architectural Downlights with Remote Driver offers an option for a small aperture aesthetic with the energy savings of LED technology. The 40-degree beam angle provides focused illumination while creating the ambiance of your choice with five CCT choices from warm 2700K to cool 5000K at installation. This square trim with black finish easily complements any décor.
| Tariff Code | 9405.11.8010 |
|---|---|
| UNSPSC | 39111515 |
| Warranty | 5-Years |
| Country of Origin | Vietnam |
| Bulb Included | Integrated |
| CA Prop 65 | Lead |
| CA Web Text | Lawful for sale |
| CA Regulations | California T24 2016 - 2025 JA8 Listed |
| Title 20 | Exempt |
| T24 Compliant | Yes |
| Dimension String | L:4.38" W:4.38" H:2.17" |
| ENERGY STAR | Yes |
| Finish | Black |
| Fixture shape | Square |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Material | Aluminum |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Safety Listing | cETLus - Listed |
| Location Rating | Wet |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Volts | 120V |
| Voltage Text | AC Only |
| Watts | 10W |
| Length In. | 4.38 |
| Width In. | 4.38 |
| Height In. | 2.17 |
| Weight Lb. | 1.01 |
| IOT Enabled | No |
| Has Camera | No |
| Each UPC | 045923711954 |
| Each Quantity | 1 |
| Each Length In. | 5.31 |
| Each Width In. | 3.74 |
| Each Height In. | 5.51 |
| Each Weight Lb. | 1.12 |
| Each Cubic Ft. | 0.0633 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923711951 |
| Case Quantity | 12 |
| Case Length In. | 12.2 |
| Case Width In. | 11.34 |
| Case Height In. | 12.01 |
| Case Weight Lb. | 15.21 |
| Case Cubic Ft. | 0.9616 |
| Replaces | S11634 |
| Dimmers | MA-PRO;RRD-PRO;HQRD-PRO;HQRA-PRO;ST-PRO-N;RRST-PRO-N;HRST-PRO-N;PD-5NE;MRF2S-6ELV;DVRF-5NE;CTRP-253P;DVRP-253P;NTRP-250;SELV-300P;66ELV;DSE06-10Z;VPE06-1LZ;PHPM-WBX-120 |
| Accessories | 80-942;80-949;86-216;S8000;S8002;80-973;80-987;80-867 |
| Specifications | https://www.satco.com/catalog/product/specsheets/S11634R1 |
| Instructions | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11634R1_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11634R1_Dimensional_Diagram.pdf |
| Air Tight | Yes |
| ANSI Base | Integrated |
| Beam Spread | 40 |
| Bulb Watts | 10 |
| CCT Selectable | Yes |
| Ceiling Aperture | 3.5625 in. Cutout |
| Color Temp | Warm White to Natural Light |
| Connection | Direct Wired |
| CRI | 90+ |
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Dimmable Function | Forward or Reverse Phase; 120V only |
| ES Unique ID | 3798636 |
| ES Category | Downlight Recessed |
| FCC Compliant | Yes |
| Finish Family | Black |
| Product Type | Remote Driver LED Downlight |
| Has Emergency Battery | No |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| IC Rated | Yes |
| Incandescent Equiv | 75W |
| Lamp Base | Integrated |
| Lamp Shape | Integrated LED |
| Lens Finish | Clear |
| Lens Material | Acrylic |
| Lumens | 840L |
| Mounting Height | 3.5 |
| Mounting Diameter | 3.62 |
| Mounting Procedure | Ceiling |
| Operating Frequency | 50/60Hz |
| Power Factor | >0.9 |
| Replaceable Light Source | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | No |
| Style | Utility |
| Surge Protection | Built-in surge protection - 2KV |
| Temperature (CCT) | 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K |
| THD | <30% |
| Trim Color | Black |
| Wattage Selectable | No |
| Order In Multiples Of | 1 |
| Shipping Tier | 1 |
| bundle | 1 |