SATCO NUVO's S11622R1 LED Directional Architectural Downlight is made to offer focused illumination. With 360-degree rotation and 30-degree tilt, lighting can be installed to highlight artwork, entryways, or aimed to create the perfect reading nook. Install as a standard downlight to keep a consistent look throughout the space. This 4-inch square black fixture will accentuate any aesthetic from retail to living rooms with crisp, quality lighting.
| Tariff Code | 9405.11.8010 |
|---|---|
| UNSPSC | 39111515 |
| Warranty | 5-Years |
| Country of Origin | Vietnam |
| Additional Info | 360 Degree Rotation; 30 Degree Tilt |
| Bulb Included | Integrated |
| CA Prop 65 | Lead |
| CA Web Text | California T24 Listed |
| CA Regulations | California T24 2016 - 2025 JA8 Listed |
| Title 20 | Exempt |
| T24 Compliant | Yes |
| Dimension String | L:4.92" W:4.92" H:2.00" |
| ENERGY STAR | No |
| Finish | Black |
| Fixture shape | Square |
| Indoor Outdoor | Indoor;Outdoor |
| Material | Aluminum |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Safety Listing | cETLus - Listed |
| Location Rating | Wet |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Volts | 120V |
| Voltage Text | AC Only |
| Watts | 12W |
| Length In. | 4.92 |
| Width In. | 4.92 |
| Height In. | 2 |
| Weight Lb. | 1.16 |
| IOT Enabled | No |
| Has Camera | No |
| Each UPC | 045923311376 |
| Each Quantity | 1 |
| Each Length In. | 6.3 |
| Each Width In. | 3.46 |
| Each Height In. | 5.43 |
| Each Weight Lb. | 1.35 |
| Each Cubic Ft. | 0.0685 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923311373 |
| Case Quantity | 12 |
| Case Length In. | 13.43 |
| Case Width In. | 11.42 |
| Case Height In. | 11.81 |
| Case Weight Lb. | 17.27 |
| Case Cubic Ft. | 1.0482 |
| Replaces | S11622 |
| Dimmers | MA-PRO;RRD-PRO;HQRD-PRO;HQRA-PRO;ST-PRO-N;RRST-PRO-N;HRST-PRO-N;PD-5NE;CTRP-253P;DVRP-253P;NTRP-250;SELV-300P;IPE04-1L;66EV-10W;DSE06-10Z;MACL-153M;STCL-153M;MACL-LFQ;MSCL-OP153M;DVCL-153P;RCL-153PNL;AYCL-153P;SCL-153P;CTCL-153P;LECL-153P;TTCL-100H;D |
| Dimmers | VCL-253P;AYCL-253P;NTCL-250;TGCL-153PH;PD-6WCL;PD-10NXD;RRD-10D;RRD-6ND;RRD-H6BRL;HQRD-6ND;HQRD-10D;HQRD-10NBD;HQRD-HN6BRL;HQRD-6CL;RRD-6CL;RNL06-10Z;TAL06P-C2;DDMX1;86/103;S11268;6672;6674;IPL06;DSL06;TSL06;DSM10;TSM10;66DF-10W;DDL06;MAELV-600;SLV-6 |
| Dimmers | 00P;DW6HD;DH6HD;DG6HD;DZ6HD;DL6HD;DUL06P-C2;VSUL06D;RHCL450PTC;RH703PTUTC;WWRL50WH;RF9640-ND;SAL06P;ADTP703TU;DAL06P-C2;SUF7;S11270;80/2699;80/2700;80/2701;80/2702;80/2703;80/2704;PD-3PCL;MRF2-3LD;MRF2-3PD;RRD-3LD;RRD-3PD;HQR-3LD;HQR-3PD;PHPM-WBX-120 |
| Dimmers | ;ODMR0205;MR42400PLS;VPE06-1LZ |
| Accessories | 80-973;S8000;S8002;80-987;80-943;80-949;80-950;86-216;80-867;80-865;80-997 |
| Specifications | https://www.satco.com/catalog/product/specsheets/S11622R1 |
| Instructions | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11622R1_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11622R1_Dimensional_Diagram.pdf |
| Air Tight | Yes |
| ANSI Base | Integrated |
| Beam Spread | 40 |
| Bulb Count | 1 |
| CCT Selectable | Yes |
| Ceiling Aperture | 4.25 in. Cutout |
| Color Temp | Warm White to Natural Light |
| Connection | Direct Wired |
| CRI | 90+ |
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Dimmable Function | Forward Phase or Reverse Phase or Phase Selectable |
| DLC Approved | No |
| FCC Compliant | Yes |
| Finish Family | Black |
| Product Type | Remote Driver LED Downlight |
| Has Emergency Battery | No |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| IC Rated | Yes |
| Incandescent Equiv | 75W |
| Lamp Base | Integrated |
| Lamp Shape | Integrated LED |
| Lens Finish | Frost |
| Lens Material | Poly methyl methacrylate (PMMA) |
| Lumens | 850L |
| Mounting Procedure | Recessed Direct Wire |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Power Factor | >0.9 |
| Replaceable Light Source | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Style | Utility |
| Surge Protection | Built-in surge protection - 1.5KV |
| Temperature (CCT) | 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K |
| THD | <30% |
| Trim Color | Black |
| Wattage Selectable | No |
| Order In Multiples Of | 1 |
| Shipping Tier | 1 |
| bundle | 1 |