SATCO NUVO's High Lumen, CCT Selectable PAR38 lamp is designed for versatile indoor and outdoor use. You can choose between a cozy 3000K warm light or a bright 5000K daylight at installation to achieve the desired ambiance. With a powerful 3000 lumens output, this lamp provides ample lighting, making it perfect for residential, commercial, hospitality, general lighting, recessed downlighting, and task lighting applications. Additionally, the wet location rating makes it ideal for outdoor flood lighting and landscape lighting.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S11592 |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11592_Dimensional_Diagram.pdf |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | PAR |
| Tariff Code | 8539.52.0030 |
| Warranty | 2 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Housing Color | White |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Wet |
| Indoor Outdoor | Indoor/Outdoor |
| Amps | 0.220A |
| ANSI Base | E26 |
| Beam Spread | 40° |
| CCT Selectable | Yes |
| Color of Light | Soft White to Natural Light |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Dimmable | Yes |
| Dimming Technology | 120V |
| Avg Rated Hours | 15000 |
| Incandescent Equiv | 250W |
| Base | Medium |
| Lamp Filament | LED |
| Shape | PAR38 |
| Brightness (Lumens) | 3000 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 25 |
| Color Temperature (Kelvin) | 3000K/5000K |
| Material | Plastic |
| Finish | White |
| THD | <20% |
| Lens Material | Polycarbonate (PC) |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +40C (+104F) |
| Power Factor | 0.9 |
| Surge Protection | Built-In Surge Protection - 1KV |
| Three-Way | No |
| MOD | 4.84" |
| MOL | 5.24" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.08 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045900000000 |
| Inner Quantity | 6 |
| Inner Length | 15.39" |
| Inner Width | 10.31" |
| Inner Height | 6.22" |
| Inner Weight | 5.14 |
| Inner Cubic Ft. | 0.5711 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 12 |
| Case Length | 21.46" |
| Case Width | 15.98" |
| Case Height | 7.4" |
| Case Weight | 12.13 |
| Case Cubic Ft. | 1.4686 |
| Catalog Description | 25 Watt PAR38 LED - 3000K/5000K CCT Selectable - High Lumen - Medium Base - White Finish - 120 Volt |
| Description | 25PAR38/LED/2CCT/FL40/120V |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101628 |
| Dimmable Function | 120V only |
| Image File Name | S11592.jpg |
| Rated For Enclosed Fixture | No |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 4.92 |
| Each Width In. | 4.92 |
| Each Height In. | 5.71 |
| Each Weight Lb. | 0.76 |
| Dimmers | MA-PRO |
| Dimmers | RRD-PRO |
| Dimmers | HQRD-PRO |
| Dimmers | HQRA-PRO |
| Dimmers | ST-PRO-N |
| Dimmers | RRST-PRO-N |
| Dimmers | HRST-PRO-N |
| Dimmers | PD-5NE |
| Dimmers | CTRP-253P |
| Dimmers | DVRP-253P |
| Dimmers | NTRP-250 |
| Dimmers | SELV-300P |
| Dimmers | IPE04-1L |
| Dimmers | 66ELV |
| Dimmers | DSE06-10Z |
| Dimmers | VPE06-1LZ |
| Dimmers | MACL-153M |
| Dimmers | STCL-153M |
| Dimmers | MACL-LFQ |
| Dimmers | MSCL-OP153M |
| Dimmers | DVCL-153P |
| Dimmers | RCL-153PNL |
| Dimmers | AYCL-153P |
| Dimmers | SCL-153P |
| Dimmers | CTCL-153P |
| Dimmers | LECL-153P |
| Dimmers | TTCL-100H |
| Dimmers | DVCL-253P |
| Dimmers | AYCL-253P |
| Dimmers | NTCL-250 |
| Dimmers | TGCL-153PH |
| Dimmers | PD-6WCL |
| Dimmers | PD-10NXD |
| Dimmers | RRD-10D |
| Dimmers | RRD-6ND |
| Dimmers | RRD-H6BRL |
| Dimmers | HQRD-6ND |
| Dimmers | HQRD-10D |
| Dimmers | HQRD-10NBD |
| Dimmers | HQRD-HN6BRL |
| Dimmers | HQRD-6CL |
| Dimmers | RRD-6CL |
| Dimmers | RNL06-10Z |
| Dimmers | TAL06P-C2 |
| Dimmers | DDMX1 |
| Dimmers | 86/103 |
| Dimmers | S11268 |
| Dimmers | 6672 |
| Dimmers | 6674 |
| Dimmers | IPL06 |
| Dimmers | DSL06 |
| Dimmers | TSL06 |
| Dimmers | DSM10 |
| Dimmers | TSM10 |
| Dimmers | 66DF-10W |
| Dimmers | DDL06 |
| Dimmers | MAELV-600 |
| Dimmers | SLV-600P |
| Dimmers | DW6HD |
| Dimmers | DH6HD |
| Dimmers | DG6HD |
| Dimmers | DL6HD |
| Dimmers | DZ6HD |
| Dimmers | DUL06P-C2 |
| Dimmers | VSUL06D |
| Dimmers | RHCL450PTC |
| Dimmers | WWRL50WH |
| Dimmers | REL06-WW |
| Dimmers | WSX-PDT-WH |
| Dimmers | RF9640-ND |
| Dimmers | SAL06P |
| Dimmers | ADTP703TU |
| Dimmers | DAL06P-C2 |
| Dimmers | SUF7 |
| Dimmers | NXFRD-UNV |
| Dimmers | S11270 |
| Dimmers | 80/2699 |
| Dimmers | 80/2700 |
| Dimmers | 80/2701 |
| Dimmers | 80/2702 |
| Dimmers | 80/2703 |
| Dimmers | 80/2704 |
| Dimmers | PD-3PCL |
| Dimmers | MRF2-3LD |
| Dimmers | MRF2-3PD |
| Dimmers | RRD-3LD |
| Dimmers | RRD-3PD |
| Dimmers | HQR-3LD |
| Dimmers | HQR-3PD |
| Dimmers | PHPM-WBX-120 |
| Dimmers | ODMR0205 |
| Dimmers | MR42400PLS |
| Dimmers | MA-PRO;RRD-PRO;HQRD-PRO;HQRA-PRO;ST-PRO-N;RRST-PRO-N;HRST-PRO-N;PD-5NE;CTRP-253P;DVRP-253P;NTRP-250;SELV-300P;IPE04-1L;66ELV;DSE06-10Z;VPE06-1LZ;MACL-153M;STCL-153M;MACL-LFQ;MSCL-OP153M;DVCL-153P;RCL-153PNL;AYCL-153P;SCL-153P;CTCL-153P;LECL-153P;TTC |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 25W PAR38 LED 3000K/5000K CCT High Lumens Medium White |