SATCO NUVO's S11567 LED Slimfit Downlight with STARFISH technology is the ultimate choice for smart lighting and ambiance control. Download the STARFISH app to customize any tunable white color temperatures from 2000K warm white to 5000K natural light or choose from millions of colors on the RGB spectrum, all from your mobile device. Offered in 6-inch square with a smooth baffle to reduce glare, this slimfit downlight is ideal for transforming residential and multi-family environments. This downlight is also compatible with Siri, Alexa, Google Home, and SmartThings so they can be easily incorporated into your smart home.
| Tariff Code | 9405.11.8010 |
|---|---|
| UNSPSC | 39111515 |
| Warranty | 5-Years |
| Country of Origin | Thailand |
| Bulb Included | Integrated |
| CA Prop 65 | Lead |
| CA Web Text | California T24 Listed |
| CA Regulations | California T24 2016 - 2025 JA8 Listed |
| Title 20 | Exempt |
| T24 Compliant | Yes |
| Dimension String | L:7.13" W:7.13" H:1.25" |
| ENERGY STAR | No |
| Finish | White |
| Fixture shape | Square |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Material | Aluminum |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +40C (+104F) |
| Safety Listing | cETLus - Listed |
| Location Rating | Wet |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Volts | 120V |
| Voltage Text | AC Only |
| Watts | 12W |
| Length In. | 7.13 |
| Width In. | 7.13 |
| Height In. | 1.25 |
| Weight Lb. | 1.28 |
| IOT Enabled | Yes |
| Starfish Communication Protocol | WiFi-2.4GHz |
| Starfish Software Supported | Tuya/Starfish App |
| Starfish Voice Assistants Supported | Alexa;Siri;SmartThings;Google Home |
| Pairing Technology | Bluetooth;M+N;WiFi |
| Has Camera | No |
| Each UPC | 045923115677 |
| Each Quantity | 1 |
| Each Length In. | 8.46 |
| Each Width In. | 3.74 |
| Each Height In. | 7.68 |
| Each Weight Lb. | 1.32 |
| Each Cubic Ft. | 0.1406 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923115674 |
| Case Quantity | 20 |
| Case Length In. | 19.49 |
| Case Width In. | 17.52 |
| Case Height In. | 15.94 |
| Case Weight Lb. | 27.56 |
| Case Cubic Ft. | 3.1499 |
| Accessories | 80-944;80-986;80-952;80-867;80-866;S11282;80-997 |
| Specifications | https://www.satco.com/catalog/product/specsheets/S11567 |
| Instructions | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11567_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11567_Dimensional_Diagram.pdf |
| Air Tight | Yes |
| ANSI Base | Integrated |
| Beam Spread | 110 |
| CCT Selectable | Yes |
| Ceiling Aperture | 6.31 in. Cutout |
| Clearance Height | 1.25 |
| Color Temp | Warm to Cool White/Color Changeable |
| Connection | Direct Wired |
| CRI | 90+ |
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Dimmable Function | Smart-Starfish App only |
| DLC Approved | No |
| FCC Compliant | Yes |
| Finish Family | White |
| Product Type | Remote Driver LED Downlight |
| Has Driver | Yes |
| Has Emergency Battery | No |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| IC Rated | Yes |
| Incandescent Equiv | 60W |
| Installation Notes | Driver Dimensions: 3.46 Inches Long x 3.46 Inches Wide x 1.44 Inches High |
| Lamp Base | Integrated |
| Lamp Shape | Integrated LED |
| Lens Finish | Frosted |
| Lens Material | Polycarbonate (PC) |
| Lumens | 750L |
| Max Dry Wall Thickness (In.) | 1 in. |
| Mounting Procedure | Recessed Direct Wire |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Power Factor | >0.9 |
| Replaceable Light Source | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Style | Utility |
| Temperature (CCT) | 2000K-5000K |
| THD | <30% |
| Trim Color | White |
| Wattage Selectable | No |
| Order In Multiples Of | 1 |
| Shipping Tier | 1 |
| bundle | 1 |