SATCO NUVO's S11871 Slim Fit 4 inch white square Downlight fixture delivers an efficient LED solution with its sleek, low-profile design and smooth baffle for uniform light distribution and glare. Offering a range of five color temperatures from 2700K to 5000K, you can customize your lighting environment to your preference. The downlight comes with a remote driver for easy installation and boasts IC and wet ratings for versatile use and safety. Our downlight provides superior light quality with a high CRI of 90, ideal for various indoor applications including homes and multi-family residences.
| Tariff Code | 9405.11.8010 |
|---|---|
| UNSPSC | 39111515 |
| Warranty | 5-Years |
| Country of Origin | Thailand |
| Bulb Included | Integrated |
| CA Prop 65 | Lead |
| CA Web Text | California T24 Listed |
| CA Regulations | California T24 2016 - 2025 JA8 Listed |
| Title 20 | Exempt |
| T24 Compliant | Yes |
| Dimension String | L:5.05" W:5.05" H:1.29" |
| ENERGY STAR | No |
| Finish | White |
| Fixture shape | Square |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| IP Rating | IP65 |
| Material | Aluminum |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +40C (+104F) |
| Safety Listing | cETLus - Listed |
| Location Rating | Wet |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Volts | 120V |
| Voltage Text | AC Only |
| Watts | 12W |
| Length In. | 5.06 |
| Width In. | 5.06 |
| Height In. | 1.29 |
| Weight Lb. | 1.03 |
| IOT Enabled | No |
| Has Camera | No |
| Each UPC | 045923118715 |
| Each Quantity | 1 |
| Each Length In. | 6.1 |
| Each Width In. | 3.54 |
| Each Height In. | 5.31 |
| Each Weight Lb. | 1.16 |
| Each Cubic Ft. | 0.0664 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923118712 |
| Case Quantity | 12 |
| Case Length In. | 12.6 |
| Case Width In. | 11.22 |
| Case Height In. | 11.22 |
| Case Weight Lb. | 16.6 |
| Case Cubic Ft. | 0.9179 |
| Substitute | S11871R1 |
| Dimmers | DAL06P-C2;MA-PRO;RRD-PRO;HQRD-PRO;HQRA-PRO;ST-PRO-N;RRST-PRO-N;HRST-PRO-N;RCL-153PNL;DVCL-153P;AYCL-153P;SCL-153P;CTCL-153P;LECL-153P;TTCL-100H;DVCL-253P;AYCL-253P;NTCL-250;TGCL-153PH;6672;ADTP703TU;IPE04-1L;6674;IPL06;DSL06;TSL06;RNL06-10Z;DSM10;TSM |
| Dimmers | 10;PD-5NE;MRF2S-6ELV;MACL-153M;STCL-153M;MACL-LFQ;MSCL-OP153M;S11268;CTRP-253P;DVRP-253P;NTRP-250;DSE06-10Z;86/103;DDL06;RRD-6CL;TAL06P-C2;PD-6WCL;PD-10NXD;RRD-10D;RRD-6ND;RRD-H6BRL;HQRD-6ND;HQRD-10D;HQRD-10NBD;HQRD-HN6BRL;DSL06-1LZ;66ELV;DDMX1;RF964 |
| Dimmers | 0-ND;VSUL06D;SUF7;DUL06P-C2;DW6HD;DH6HD;DG6HD;DZ6HD;DL6HD;WWRL50WH;66EV-10W;66DF-10W;WSX-PDT-WH;NXFRD-UNV |
| Accessories | 80-943;80-950;80-985;S8000;S8002;80-975;80-867;80-865;80-997 |
| Specifications | https://www.satco.com/catalog/product/specsheets/S11871 |
| Instructions | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11871_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11871_Dimensional_Diagram.pdf |
| Air Tight | Yes |
| ANSI Base | Integrated |
| Beam Spread | 110 |
| Bulb Count | 1 |
| CCT Selectable | Yes |
| Ceiling Aperture | 4.25 in. Cutout |
| Closet Rated | No |
| Color Temp | Warm White to Natural Light |
| Connection | Direct Wired |
| CRI | 90+ |
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| DLC Approved | No |
| FCC Compliant | Yes |
| Finish Family | White |
| Product Type | Direct Wire LED Downlight |
| Has Driver | Yes |
| Has Emergency Battery | No |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| IC Rated | Yes |
| Incandescent Equiv | 60W |
| Installation Notes | Driver Dimensions: 4.27 x 3.62 x 1.44 |
| Lamp Base | Integrated |
| Lamp Shape | Integrated LED |
| Lens Finish | White |
| Lens Material | Polystyrene (PS) |
| Lumens | 750L |
| Mounting Procedure | Recessed Ceiling |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Power Factor | 0.96 |
| Replaceable Light Source | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Style | Utility |
| Temperature (CCT) | 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K |
| Trim Color | White |
| Wattage Selectable | No |
| Order In Multiples Of | 1 |
| Shipping Tier | 1 |
| bundle | 1 |