Inspired Spaces SATCO NUVO's LED 3-Way Mogul Lamp - the perfect lighting solution for hospitality, residential, funeral homes, formal dining rooms or anywhere vintage Torchiere-style lamps are used. Available in 2700K, 3000K, 4000K, and 5000K color temperatures, these bulbs provide a range of warm white to natural light to suit any ambiance.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S11493R1 |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11493R1_Dimensional_Diagram.pdf |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Type A |
| Tariff Code | 8539.52.0010 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Housing Color | White |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Amps | 0.083/0.183/0.275A |
| ANSI Base | E39d |
| Beam Spread | 220° |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Natural Light |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Dimmable | No |
| Avg Rated Hours | 25000 |
| Incandescent Equiv | 100W/200W/300W |
| Base | Mogul DC |
| Lamp Filament | LED |
| Shape | PS25 |
| Brightness (Lumens) | 1300/2900/4000 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 10/22/2033 |
| Color Temperature (Kelvin) | 5000K |
| Material | Plastic / Aluminum |
| Finish | White |
| THD | 38% |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | -25C (-13F) to +45C (+113F) |
| Power Factor | 0.93 |
| Surge Protection | Built-In Surge Protection - 2.5KV |
| Three-Way | Yes |
| MOD | 3.11" |
| MOL | 6.61" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0381 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045900000000 |
| Inner Quantity | 6 |
| Inner Length | 9.76" |
| Inner Width | 6.54" |
| Inner Height | 7.13" |
| Inner Weight | 3.97 |
| Inner Cubic Ft. | 0.2634 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 12 |
| Case Length | 13.9" |
| Case Width | 10.35" |
| Case Height | 8.07" |
| Case Weight | 8.49 |
| Case Cubic Ft. | 0.6719 |
| Catalog Description | 10/22/33 Wattage Selectable PS25 LED Three-Way Lamp - E39d Mogul Base - 5000K - White Finish - 120 Volt |
| Description | 10/22/33PS25/3WAY/LED/850/E39D |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101628 |
| Image File Name | S11493R1.jpg |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 3.11 |
| Each Width In. | 3.11 |
| Each Height In. | 6.81 |
| Each Weight Lb. | 0.65 |
| Replaces | S11493 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 10/22/33W Selectable PS25 LED Three-Way Lamp E39d Mogul Base |