Satco's 10.5-watt, A19 LED agriculture bulb is an ideal lighting solution for growing flora within the home. Perfect for growing plant life in areas that need extra illumination, start your indoor garden with this energy efficient bulb. This dimmable, white bulb delivers 25,000 hours of exceptional illumination.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S11459 |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11459_Dimensional_Diagram.pdf |
| Video | https://youtu.be/5lpctXmg8s8 |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Type A |
| Tariff Code | 8539.52.0010 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Non-Compliant |
| Housing Color | White |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Wet |
| Indoor Outdoor | Indoor/Outdoor |
| Amps | 0.088A |
| ANSI Base | E26 |
| Beam Spread | 140° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Natural Light |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Dimmable | Yes |
| Dimming Technology | 120V |
| Avg Rated Hours | 25000 |
| Incandescent Equiv | 100W |
| Base | Medium |
| Lamp Filament | LED |
| Shape | A19 |
| Brightness (Lumens) | 1600 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 10.5 |
| Color Temperature (Kelvin) | 5000K |
| Material | Plastic |
| Finish | Frost |
| Lens Finish | Frost |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Power Factor | 0.9 |
| Three-Way | No |
| MOD | 2.36" |
| MOL | 4.61" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.017 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045900000000 |
| Inner Quantity | 12 |
| Inner Length | 15.36" |
| Inner Width | 5.24" |
| Inner Height | 5.31" |
| Inner Weight | 2.52 |
| Inner Cubic Ft. | 0.2473 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 48 |
| Case Length | 21.85" |
| Case Width | 15.94" |
| Case Height | 6.1" |
| Case Weight | 11.79 |
| Case Cubic Ft. | 1.2295 |
| Catalog Description | 10.5 Watt - A19 LED - Dimmable Agriculture Bulb - 5000K - 120 Volt |
| Description | 10.5A19/LED/850/AGRI/120V/D |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101628 |
| Dimmable Function | 120V only |
| Enclosure Rating | Enclosed Rated Lamp |
| Image File Name | S11459.jpg |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 2.44 |
| Each Width In. | 2.44 |
| Each Height In. | 4.92 |
| Each Weight Lb. | 0.19 |
| Dimmers | MA-PRO |
| Dimmers | RRD-PRO |
| Dimmers | HQRD-PRO |
| Dimmers | HQRA-PRO |
| Dimmers | ST-PRO-N |
| Dimmers | RRST-PRO-N |
| Dimmers | HRST-PRO-N |
| Dimmers | CTRP-253P |
| Dimmers | DVRP-253P |
| Dimmers | NTRP-250 |
| Dimmers | SELV-300P |
| Dimmers | DSE06-10Z |
| Dimmers | VPE06-1LZ |
| Dimmers | MACL-153M |
| Dimmers | STCL-153M |
| Dimmers | MACL-LFQ |
| Dimmers | MSCL-OP153M |
| Dimmers | DVCL-153P |
| Dimmers | RCL-153PNL |
| Dimmers | AYCL-153P |
| Dimmers | SCL-153P |
| Dimmers | CTCL-153P |
| Dimmers | LECL-153P |
| Dimmers | TTCL-100H |
| Dimmers | DVCL-253P |
| Dimmers | AYCL-253P |
| Dimmers | NTCL-250 |
| Dimmers | TGCL-153PH |
| Dimmers | PD-6WCL |
| Dimmers | PD-10NXD |
| Dimmers | RRD-6ND |
| Dimmers | RRD-H6BRL |
| Dimmers | HQRD-6ND |
| Dimmers | HQRD-10D |
| Dimmers | HQRD-10NBD |
| Dimmers | HQRD-HN6BRL |
| Dimmers | HQRD-6CL |
| Dimmers | RRD-6CL |
| Dimmers | RNL06-10Z |
| Dimmers | TAL06P-C2 |
| Dimmers | DDMX1 |
| Dimmers | 86/103 |
| Dimmers | 6672 |
| Dimmers | RRD-10D |
| Dimmers | 6674 |
| Dimmers | IPL06 |
| Dimmers | TSL06 |
| Dimmers | 66DF-10W |
| Dimmers | DSL06 |
| Dimmers | MAELV-600 |
| Dimmers | SLV-600P |
| Dimmers | DW6HD |
| Dimmers | DH6HD |
| Dimmers | DG6HD |
| Dimmers | DL6HD |
| Dimmers | DZ6HD |
| Dimmers | DUL06P-C2 |
| Dimmers | VSUL06D |
| Dimmers | RHCL450PTC |
| Dimmers | WWRL50WH |
| Dimmers | REL06-WW |
| Dimmers | WSX-PDT-WH |
| Dimmers | RF9640-ND |
| Dimmers | SAL06P |
| Dimmers | DAL06P-C2 |
| Dimmers | SUF7 |
| Dimmers | NXFRD-UNV |
| Dimmers | S11270 |
| Dimmers | 80/2699 |
| Dimmers | 80/2700 |
| Dimmers | 80/2701 |
| Dimmers | 80/2702 |
| Dimmers | 80/2703 |
| Dimmers | 80/2704 |
| Dimmers | PD-3PCL |
| Dimmers | RRD-3LD |
| Dimmers | RRD-3PD |
| Dimmers | HQR-3LD |
| Dimmers | HQR-3PD |
| Dimmers | PHPM-WBX-120 |
| Dimmers | ODMR0205 |
| Dimmers | MR42400PLS |
| Dimmers | MA-PRO;RRD-PRO;HQRD-PRO;HQRA-PRO;ST-PRO-N;RRST-PRO-N;HRST-PRO-N;CTRP-253P;DVRP-253P;NTRP-250;SELV-300P;DSE06-10Z;VPE06-1LZ;MACL-153M;STCL-153M;MACL-LFQ;MSCL-OP153M;DVCL-153P;RCL-153PNL;AYCL-153P;SCL-153P;CTCL-153P;LECL-153P;TTCL-100H;DVCL-253P;AYCL- |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 10.5W A19 LED Dimmable Agriculture Bulb 5000K 120V |