A commercial grade LED lamp for use in agricultural environments or other areas where a rough service lamp is needed. The lamp is suitable for use with enclosed fixtures and is wet location rated. In addition, the lamp has enhanced dimming capabilities.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S11433 |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11433_Dimensional_Drawing.pdf |
| Video | https://youtu.be/5lpctXmg8s8 |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Type A |
| Tariff Code | 8539.52.0010 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Non-Compliant |
| Common Purpose | Agricultural Lighting |
| Housing Color | White |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Wet |
| Indoor Outdoor | Indoor/Outdoor |
| IP Rating | IP54 |
| Amps | 0.071A |
| ANSI Base | E26 |
| Beam Spread | 140° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Natural Light |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Dimmable | Yes |
| Avg Rated Hours | 25000 |
| Incandescent Equiv | 60W-75W |
| Base | Medium |
| Lamp Filament | LED |
| Shape | A19 |
| Brightness (Lumens) | 1000 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 8.5 |
| Color Temperature (Kelvin) | 5000K |
| Material | Aluminum / Plastic |
| Finish | Frost |
| Lens Finish | Frost |
| Lens Material | Plastic (PS) |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Power Factor | 0.9 |
| Three-Way | No |
| MOD | 2.36" |
| MOL | 4.61" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.017 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045900000000 |
| Inner Quantity | 12 |
| Inner Length | 15.3" |
| Inner Width | 5.24" |
| Inner Height | 5.31" |
| Inner Weight | 2.25 |
| Inner Cubic Ft. | 0.2464 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 48 |
| Case Length | 21.85" |
| Case Width | 15.94" |
| Case Height | 6.1" |
| Case Weight | 10.36 |
| Case Cubic Ft. | 1.2295 |
| Catalog Description | 8.5 Watt - A19 LED Dimmable Agriculture Bulb - 5000K - 120 Volt |
| Description | 8.5A19/LED/850/AGRI/120V/D |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101628 |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Enclosure Rating | Enclosed Rated Lamp |
| Image File Name | S11433.jpg |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 2.44 |
| Each Width In. | 2.44 |
| Each Height In. | 4.92 |
| Each Weight Lb. | 0.17 |
| Dimmers | 6674 |
| Dimmers | AYCL-153P |
| Dimmers | CTRP-253P |
| Dimmers | DAL06P-C2 |
| Dimmers | DDMX1 |
| Dimmers | DSL06-1LZ |
| Dimmers | DUL06P-C2 |
| Dimmers | DVCL-153P |
| Dimmers | DVRP-253P |
| Dimmers | DW6HD |
| Dimmers | IPL06 |
| Dimmers | LECL-153PH |
| Dimmers | MA-PRO |
| Dimmers | MACL-153M |
| Dimmers | MR42400PLS |
| Dimmers | MSCL-OP153M |
| Dimmers | NTCL-250 |
| Dimmers | NTRP-250 |
| Dimmers | ODMR0205 |
| Dimmers | RF9640-ND |
| Dimmers | RH703PTUTC |
| Dimmers | RHCL450PTC |
| Dimmers | RRD-6CL |
| Dimmers | SAL06P |
| Dimmers | SUF7 |
| Dimmers | VSUL06D |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 8.5W A19 LED Dimmable Agriculture Bulb 5000K 120V |