SATCO NUVO's LED MR16 Lamps are a mainstay of accent lighting. Providing focused illumination where it's needed most with spot or flood lighting to highlight the point of attention in retail, hospitality, restaurant, or residential settings. Choose from black or gray housings, and 2700K, 3000K, 3500K, 4000K, and 5000K color temperatures to match the decor and ambiance of any space.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S11392 |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11392_Dimensional_Diagram.pdf |
| Video | https://youtu.be/AGv3wXc0L4Q |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | MR |
| Tariff Code | 8539.52.0040 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Housing Color | Gray |
| CBCP | 730 |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Amps | 0.375A |
| ANSI Base | GU5.3 |
| Beam Spread | 40° |
| Burning Position | Universal |
| Candle Power | 730 |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Soft White |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Dimmable | Yes |
| Avg Rated Hours | 25000 |
| Incandescent Equiv | 35W |
| Base | Bi Pin GU5.3 |
| Lamp Filament | LED |
| Shape | MR16 |
| Brightness (Lumens) | 360 |
| Voltage | 12 |
| Wattage | 4.5 |
| Color Temperature (Kelvin) | 3000K |
| Material | Metal / Plastic / Electronic Components |
| Finish | Gray |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Array |
| Lens Material | Plastic |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | -25C (-13F) to +45C (+113F) |
| Power Factor | 0.94 |
| Three-Way | No |
| MOD | 1.97" |
| MOL | 1.77" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0057 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045923113929 |
| Inner Quantity | 12 |
| Inner Length | 6.42" |
| Inner Width | 4.33" |
| Inner Height | 5.51" |
| Inner Weight | 1.48 |
| Inner Cubic Ft. | 0.0886 |
| Case UPC | 10045923113922 |
| Case Quantity | 48 |
| Case Length | 13.7" |
| Case Width | 9.45" |
| Case Height | 6.5" |
| Case Weight | 6.24 |
| Case Cubic Ft. | 0.487 |
| Catalog Description | 4.5 Watt MR16 LED - Silver Finish - 3000K - GU5.3 Base - 360 Lumens - 12 Volt |
| Description | 4.5MR16/LED/40'/830/12V |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101628 |
| Dimmable Function | Check the transformer/driver MFG for dimmer compatibility |
| Image File Name | S11392.jpg |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 1.97 |
| Each Width In. | 1.97 |
| Each Height In. | 2.56 |
| Each Weight Lb. | 0.11 |
| Dimmers | CTRP-253P |
| Dimmers | DVLV-600P |
| Dimmers | MA-PRO |
| Dimmers | NTLV-600 |
| Dimmers | NTRP-250 |
| Dimmers | SLV-600P |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 4.5W MR16 LED Silver 3000K GU5.3 360 Lumens 12V |