SATCO MR16 lamps are available with GU5.3 and GU10 bases, for versatile lighting solutions in 12V and 120V applications. These lamps are offered in a wide range of color temperatures, from a warm 2700K, to a bright 6500K, and provide high color accuracy with a 90 CRI rating. Dimmable for customizable lighting, they are also damp location rated, and suitable for use in enclosed fixtures. Perfect for a variety of residential and commercial applications, SATCO MR16 lamps combine efficiency, durability, and high-quality lighting.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S12368 |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Flood Light |
| Tariff Code | 8539.52.0040 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| IP Rating | IP20 |
| Amps | 0.458A |
| ANSI Base | GU5.3 |
| Beam Spread | 36° |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Cool White |
| Color Rendering Index (CRI) | 90+ |
| Dimmable | Yes |
| Avg Rated Hours | 25000 |
| Incandescent Equiv | 50W |
| Base | Bi Pin GU5.3 |
| Lamp Filament | LED |
| Shape | MR16 |
| Brightness (Lumens) | 500 |
| Voltage | 12 |
| Wattage | 5.5 |
| Color Temperature (Kelvin) | 4000K |
| Material | Glass |
| Finish | Clear |
| THD | 50% |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Clear |
| Lens Material | Polycarbonate (PC) |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | -25C (-13F) to +45C (+113F) |
| Power Factor | 0.7 |
| Surge Protection | Built-in-surge protection - 0.5KV |
| Three-Way | No |
| MOD | 1.97" |
| MOL | 1.73" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0049 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045900000000 |
| Inner Quantity | 12 |
| Inner Length | 11.89" |
| Inner Width | 4.02" |
| Inner Height | 2.68" |
| Inner Weight | 1.4 |
| Inner Cubic Ft. | 0.0741 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 48 |
| Case Length | 12.2" |
| Case Width | 8.58" |
| Case Height | 5.98" |
| Case Weight | 6 |
| Case Cubic Ft. | 0.3622 |
| Catalog Description | 5.5 Watt MR16 LED Floodlight - 4000K CCT - GU5.3 Base - 12 Volt |
| Description | 5.5MR16/GB/940/FL36/12V |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101628 |
| Dimmable Function | Check the transformer/driver MFG for dimmer compatibility |
| Image File Name | S12368.jpg |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 1.89 |
| Each Width In. | 1.89 |
| Each Height In. | 2.36 |
| Each Weight Lb. | 0.11 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 5.5W MR16 LED Floodlight 4000K GU5.3 12V |