SATCO NUVO'S S11296R1 LED Directional Low-Profile Downlights with STARFISH technology are the ultimate choice for smart lighting and ambiance control. Download the STARFISH app to customize any tunable white color temperatures from 2700K warm white light to 5000K natural light or choose from millions of colors on the RGB spectrum, all from your mobile device. The 360 degree rotation and 0 degree to 80 degree tilt allow for the light to be positioned as needed, focusing light where it's needed most. These downlights are also compatible with Siri, Alexa, Google Home, and SmartThings so they can be easily incorporated into an existing automated system.
| Tariff Code | 9405.11.8010 |
|---|---|
| UNSPSC | 39111515 |
| Warranty | 5-Years |
| Country of Origin | Vietnam |
| Bulb Included | Integrated |
| CA Prop 65 | Lead |
| CA Web Text | Lawful for sale |
| CA Regulations | California T24 2016 - 2025 JA8 Listed |
| Title 20 | Exempt |
| T24 Compliant | Yes |
| Diameter In. | 7.48 |
| Dimension String | H:2.13" DIA:7.48" |
| ENERGY STAR | Yes |
| Finish | Black |
| Fixture shape | Round |
| Indoor Outdoor | Indoor and Outdoor |
| Material | Aluminum |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Safety Listing | cETLus |
| Location Rating | Damp |
| Technology | LED |
| Volts | 120V-277V |
| Voltage Text | Range Voltage |
| Watts | 15W |
| Width In. | 7.48 |
| Height In. | 2.13 |
| Weight Lb. | 1.22 |
| IOT Enabled | Yes |
| Starfish Communication Protocol | WiFi-2.4GHz |
| Starfish Software Supported | Tuya/Starfish App |
| Starfish Voice Assistants Supported | Alexa;Siri;SmartThings;Google Home |
| Pairing Technology | Bluetooth;M+N;WiFi |
| Has Camera | No |
| Each UPC | 045923410802 |
| Each Quantity | 1 |
| Each Length In. | 8.19 |
| Each Width In. | 3.94 |
| Each Height In. | 8.27 |
| Each Weight Lb. | 1.94 |
| Each Cubic Ft. | 0.1544 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923410809 |
| Case Quantity | 12 |
| Case Length In. | 17.32 |
| Case Width In. | 12.6 |
| Case Height In. | 17.32 |
| Case Weight Lb. | 23.26 |
| Case Cubic Ft. | 2.1874 |
| Replaces | S11296 |
| Accessories | 80-866;80-867;80-944;80-949;80-952;80-997;86-216;S11282 |
| Specifications | https://www.satco.com/catalog/product/specsheets/S11296R1 |
| Instructions | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11296R1_Instructions.pdf |
| Air Tight | Yes |
| ANSI Base | Integrated |
| Beam Spread | 36 |
| CCT Selectable | Yes |
| Ceiling Aperture | 6.313 in. Cutout |
| Clearance Height | 3 |
| Color Temp | RGB and Tunable White |
| Connection | Direct Wired |
| CRI | 90 |
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Dimmable Function | Smart-Starfish App only |
| ES Unique ID | 4515575 |
| ES Category | Downlight Recessed |
| FCC Compliant | Yes |
| Finish Family | Black |
| Product Type | Downlight |
| Has Emergency Battery | No |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| IC Rated | Yes |
| Incandescent Equiv | 75W |
| Lamp Base | Integrated |
| Lamp Shape | Integrated LED |
| Lens Finish | Frost |
| Lens Material | Plastic |
| Lumens | 1250L |
| Max Dry Wall Thickness (In.) | 1 in. |
| Mounting Procedure | Recessed Ceiling |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Power Factor | >0.9 |
| Rec Spacing Between Fixtures | 3 ft. to 4 ft. |
| Replaceable Light Source | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Temperature (CCT) | 2700K-5000K |
| Trim Color | Black |
| Wattage Selectable | No |
| Order In Multiples Of | 1 |
| Shipping Tier | 1 |
| bundle | 1 |