Starfish Smart lighting connects life and home together helping enhance convenience, security, atmosphere and wellness. Through Wi-Fi, Starfish, synchronizes your life and your home using mobile and voice activated devices. Our new string lights are dimmable, long lasting, portable, and wet location rated so they can be used anywhere, indoors or out. They are attractive, easy and convenient; no hub required.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S11292 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11292_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11292_Dimensional_Drawing.pdf |
| Video | https://youtu.be/GABQScI1wqA |
| Collection | Starfish |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | String Light |
| Starfish Communication Protocol | WiFi-2.4GHz |
| Starfish Software Supported | Tuya/Starfish App |
| Starfish Voice Assistants Supported | Alexa |
| Starfish Voice Assistants Supported | Siri |
| Starfish Voice Assistants Supported | SmartThings |
| Starfish Voice Assistants Supported | Google Home |
| Pairing Technology | Bluetooth |
| Pairing Technology | WiFi |
| Smart Home Compatible | Yes |
| Tariff Code | 9405.42.8410 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Wet |
| Indoor Outdoor | Indoor/Outdoor |
| IP Rating | IP44 |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | E26 |
| Beam Spread | 300° |
| CCT Selectable | Yes |
| Color of Light | Tunable White |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Dimmable | Yes |
| Dimming Technology | Via Starfish App |
| Avg Rated Hours | 15000 |
| Incandescent Equiv | 75W |
| Base | Medium |
| Shape | S14 |
| Brightness (Lumens) | 100 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 12 |
| Bulb Watt | 1 |
| Bulbs | 12 |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature (Kelvin) | 2700K-5000K |
| Material | PVC |
| Style | Decorative |
| Finish | Black |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +60 (+140F) |
| Power Factor | >0.8 |
| IOT Enabled | Yes |
| Wire Cord Length | 288" |
| Wire Color | Black |
| Wire Gauge | 18 |
| Connection | Plug In |
| Mounting Type | Plug in and Hook |
| Replaceable Light Source | Yes |
| Diameter | 1.77" |
| Dimensions | L: 288" x H: 7.48" x DIA: 1.77" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.2446 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 4 |
| Case Length | 19.45" |
| Case Width | 8.86" |
| Case Height | 11.61" |
| Case Weight | 16.6 |
| Case Cubic Ft. | 1.1578 |
| Catalog Description | 24Ft - 12-S14 Lamp - LED String Light - Starfish IOT - Tunable White |
| Description | 24FT/LED/SL/S14/SF/TW/12 |
| Wire Length | 288" |
| Finish Family | Black |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39112011 |
| Dimmable Function | Only with Starfish App |
| Image File Name | S11292.jpg |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 9.45 |
| Each Width In. | 4.13 |
| Each Height In. | 10.83 |
| Each Weight Lb. | 4.14 |
| Bulb Volts | 12V |
| Bulb Count | 12 |
| Accessories | 80-2843 |
| Accessories | S8051 |
| Accessories | S11282 |
| Connectable Units | 3 |
| Replacement Bulbs | S8051 |
| Company | SATCO |
| Status | Discontinued |
| Product Name | 24-Foot 12W LED Smart String Light w/ 12 1W LED S14 Smart Bulbs |