1-watt Clear glass replacement LED lamp for Satco's new classic 24-ft LED decorative string light, which can transform any space into a stylish evening experience. Each lamp is a vintage style Edison LED light bulb which delivers a perfect warm glow.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S8021 |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S8021_Dimensional_Diagram.pdf |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | String Light |
| Tariff Code | 8539.52.0091 |
| Warranty | 2 Years |
| Country of Origin | Cambodia |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Wet |
| Indoor Outdoor | Indoor/Outdoor |
| IP Rating | IP20 |
| Amps | 0.008A |
| ANSI Base | E26 |
| Beam Spread | 320° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Dimmable | No |
| Avg Rated Hours | 15000 |
| Incandescent Equiv | 11W |
| Base | Medium |
| Lamp Filament | LED |
| Shape | S14 |
| Brightness (Lumens) | 100 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 1 |
| Color Temperature (Kelvin) | 2700K |
| Material | Aluminum / Glass |
| Finish | Clear |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Clear |
| Lens Material | Glass |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Power Factor | 0.5 |
| Three-Way | No |
| MOD | 1.18" |
| MOL | 3.43" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.031 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 4 |
| Case UPC | 10045923080217 |
| Case Quantity | 24 |
| Case Length | 15.16" |
| Case Width | 12.99" |
| Case Height | 8.27" |
| Case Weight | 7.15 |
| Case Cubic Ft. | 0.9425 |
| Catalog Description | S14 LED String Light Replacement Bulb - 2700K - 120 Volt - Replacement 4-pack |
| Description | 1W/LED/S14/CL/27K/120V/ND/4PK |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101628 |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Image File Name | S8021.jpg |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 1.97 |
| Each Width In. | 7.28 |
| Each Height In. | 3.74 |
| Each Weight Lb. | 0.28 |
| SkuRomance Copy | Satco's S8021 single watt LED S14 string light replacement bulb offers a warm white light and a 360 degree beam spread. The clear bulb has a medium base and is available in a 4-pack. Make evenings special with this single watt string light bulb. |
| Substitute | S8021R1 |
| Company | SATCO |
| Status | Transitioning |
| Product Name | S14 LED String Light 2700K 120V 4-pack |