The SATCO NUVO Outdoor Smart Plug by STARFISH is the perfect companion for managing your outdoor electronics effortlessly. Designed to withstand outdoor conditions with its wet location rating, this smart plug handles up to 15 amps and supports devices up to 0.5 horsepower. Through the STARFISH app, you can effortlessly control its power status remotely, enabling you to schedule times, turn devices on or off, and more. It's an ideal choice for controlling holiday lights, electronic decorations, as well as practical outdoor installations like ponds and fountains.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S11281 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11281_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11281_Dimensional_Diagram.pdf |
| Collection | Starfish |
| Lighting Type | Components |
| Starfish Communication Protocol | WiFi-2.4GHz |
| Starfish Software Supported | Tuya/Starfish App |
| Starfish Voice Assistants Supported | Alexa |
| Starfish Voice Assistants Supported | Siri |
| Starfish Voice Assistants Supported | SmartThings |
| Starfish Voice Assistants Supported | Google Home |
| Pairing Technology | Bluetooth |
| Pairing Technology | WiFi |
| Smart Home Compatible | Yes |
| Tariff Code | 8537.10.9170 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Wet |
| Indoor Outdoor | Outdoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| Voltage | 125 |
| Wattage | 1875 |
| Finish | Matte Black |
| Operating Temp | 0C (+32F) to +55C (+131F) |
| IOT Enabled | Yes |
| Dimensions | L: 2.99" x W: 1.69" x H: 11.75" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.027 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 12 |
| Case Length | 12.6" |
| Case Width | 8.6" |
| Case Height | 7.8" |
| Case Weight | 6.6 |
| Case Cubic Ft. | 0.4891 |
| Catalog Description | Starfish Smart Outdoor Dual Plug-In Outlet - 15 Amps - 1875 Watts |
| Description | 15A SMART OUTDOOR DUAL PLUG |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | S11281.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Length In. | 3.74 |
| Each Width In. | 1.81 |
| Each Height In. | 6.89 |
| Each Weight Lb. | 0.52 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | Starfish Smart Outdoor Dual Plug-In Outlet 15A |