On/Off Outlet with white finish enables smart on/off control through your plug-in outlets Rectangular sizing for convenient spacing, and rated for use with small appliances such as table lamps, coffee makers and other electronics. An on-off switch is located on the outlets for manual override. Works with mobile and voice activated control.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S11269 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11269_Installation_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S11269_Dimensional_Drawing.pdf |
| Video | https://youtu.be/83pVE7vVHAU |
| Collection | Starfish |
| Lighting Type | Components |
| Starfish Communication Protocol | WiFi-2.4GHz |
| Starfish No Switching Cycles | 30000 |
| Starfish Operational Humidity | 0% - 85% R.H. |
| Starfish Software Supported | Tuya/Starfish App |
| Starfish Software Upgradeable | Yes |
| Starfish Voice Assistants Supported | Alexa |
| Starfish Voice Assistants Supported | Hey Google |
| Starfish Voice Assistants Supported | Siri Shortcuts |
| Starfish Voice Assistants Supported | SmartThings |
| Pairing Technology | WiFi |
| Smart Home Compatible | Yes |
| Tariff Code | 8537.10.9170 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Dry |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| IP Rating | IP20 |
| Voltage | 125 |
| Wattage | 1250 |
| Material | PC & Copper |
| Finish | White |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| IOT Enabled | Yes |
| Dimensions | L: 1.99" x W: 1.99" x H: 1.99" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.019 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 2 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 12 |
| Case Length | 14.17" |
| Case Width | 6.5" |
| Case Height | 5.91" |
| Case Weight | 4.37 |
| Case Cubic Ft. | 0.315 |
| Catalog Description | Starfish WiFi Smart Plug - 120V - Outlet 10 Amp - Mini Square - 2-Pack |
| Description | 10A/SMART-PLUG/SF/2PK (MINI SQ |
| UNSPSC | 39121006 |
| Image File Name | S11269.jpg |
| Product Notes | 10A |
| Product Notes | Dimmable |
| Product Notes | Only with Starfish App |
| Product Notes | Dimming range from 100 to less than or equal to 20 percent depending on dimmer control |
| Technology | Not Applicable |
| Each Length In. | 2.17 |
| Each Width In. | 2.95 |
| Each Height In. | 5.12 |
| Each Weight Lb. | 0.31 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| Company | SATCO |
| Status | Discontinued |
| Product Name | Starfish Wifi Smart Plug 120V Outlet 10A Mini Square 2-Pack |