SATCO LED appliance lamps are available in both E26 and E27 bases with a 3000K color temperature, are specifically designed for use in refrigerators and other appliance lighting applications. These energy-efficient lamps provide a soft, warm white light that enhances visibility inside refrigerators and coolers while using a reduced energy consumption. With a long lifespan and reliable performance, SATCO LED appliance lamps are the ideal solution for durable and efficient lighting for appliances.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S11200 |
| Lighting Type | Lamps |
| Tariff Code | 8539.52.0010 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Housing Color | White |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Amps | 0.048A |
| ANSI Base | E26 |
| Beam Spread | 360° |
| Candle Power | 50 |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Soft White |
| Color Rendering Index (CRI) | 90+ |
| Dimmable | No |
| Avg Rated Hours | 25000 |
| Incandescent Equiv | 35W |
| Base | Medium |
| Lamp Filament | LED |
| Shape | T14 |
| Brightness (Lumens) | 420 |
| Voltage | 120-240 |
| Wattage | 3.5 |
| Color Temperature (Kelvin) | 3000K |
| Material | Ceramic / Polycarbonate (PC) |
| Finish | Clear |
| THD | 0.4 |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Clear |
| Lens Material | Polycarbonate (PC) |
| Operating Frequency | 60HZ |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Power Factor | >0.7 |
| Surge Protection | Built-In Surge Protection - 1.25KV |
| Three-Way | No |
| MOD | 1.06" |
| MOL | 2.36" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0091 |
| Pack Type | Carded |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045900000000 |
| Inner Quantity | 12 |
| Inner Length | 10.83" |
| Inner Width | 4.65" |
| Inner Height | 5.63" |
| Inner Weight | 2.14 |
| Inner Cubic Ft. | 0.1641 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 48 |
| Case Length | 19.49" |
| Case Width | 11.42" |
| Case Height | 6.3" |
| Case Weight | 9.7 |
| Case Cubic Ft. | 0.8115 |
| Catalog Description | 3.5 Watt T14 LED - 3000K CCT - Medium Base - Clear Finish - Appliance Lamp - 120-240 Volt |
| Description | 3.5T14/CL/930/120-240V/E26/CD |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101628 |
| Image File Name | S11200.jpg |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 3.15 |
| Each Width In. | 1.06 |
| Each Height In. | 4.72 |
| Each Weight Lb. | 0.17 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 3.5W T14 LED 3000K Clear Appliance Lamp 120-240V |