Satco's 3.5-watt LED candle bulb offers warm white light and a 275 degree beam spread. This elegant bulb is perfect for accent and pendant lighting. Dimmable with a medium base, this clear bulb delivers 25,000 hours of exceptional illumination.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S28575 |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Candle |
| Tariff Code | 8539.52.0020 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | California T24 Listed |
| Housing Color | White |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Amps | 0.029A |
| ANSI Base | E26 |
| Beam Spread | 275° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Soft White |
| Color Rendering Index (CRI) | 90+ |
| Dimmable | Yes |
| Avg Rated Hours | 25000 |
| Incandescent Equiv | 40W |
| Base | Medium |
| Lamp Filament | LED |
| Shape | B11 |
| Brightness (Lumens) | 300 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 3.5 |
| Color Temperature (Kelvin) | 3000K |
| Material | Plastic |
| Finish | Clear |
| Lensed | Yes |
| Lens Finish | Clear |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | -25C (-13F) to +45C (+113F) |
| Power Factor | 0.92 |
| Three-Way | No |
| MOD | 1.38" |
| MOL | 3.78" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0056 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045900000000 |
| Inner Quantity | 12 |
| Inner Length | 6.5" |
| Inner Width | 4.88" |
| Inner Height | 4.72" |
| Inner Weight | 1.43 |
| Inner Cubic Ft. | 0.0866 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 48 |
| Case Length | 13.86" |
| Case Width | 10.55" |
| Case Height | 5.71" |
| Case Weight | 6.17 |
| Case Cubic Ft. | 0.4832 |
| Catalog Description | 3.5 Watt - B11 LED - 3000K - Medium base - 120 Volt |
| Description | 3.5ETC/LED/930/E26/120V |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101628 |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Enclosure Rating | Enclosed Rated Lamp |
| Image File Name | S28575.jpg |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 1.5 |
| Each Width In. | 1.5 |
| Each Height In. | 4.33 |
| Each Weight Lb. | 0.11 |
| Replaces | S8575 |
| Dimmers | 6672 |
| Dimmers | AYCL-153P |
| Dimmers | CTRP-253P |
| Dimmers | DAL06P-C2 |
| Dimmers | DVCL-153P |
| Dimmers | DVRP-253P |
| Dimmers | MA-PRO |
| Dimmers | MACL-153M |
| Dimmers | MSCL-OP153M |
| Dimmers | NTCL-250 |
| Dimmers | NTRP-250 |
| Dimmers | S11270 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 3.5W B11 LED 3000K Medium 120V |